Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59167 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Czy zanik miesiączki może być skutkiem anemii?

Mam 19 lat, wcześniej zdarzały mi się niezbyt regularne miesiączki, ale ginekolog przepisał mi tylko tabletki antykoncepcyjne, po stosowaniu których cykl wrócilł do normy na jakieś 4 miesiące... Ostatnio już prawie 3 miesiące nie pojawia się okres, miałam udać...

Mam 19 lat, wcześniej zdarzały mi się niezbyt regularne miesiączki, ale ginekolog przepisał mi tylko tabletki antykoncepcyjne, po stosowaniu których cykl wrócilł do normy na jakieś 4 miesiące... Ostatnio już prawie 3 miesiące nie pojawia się okres, miałam udać się do ginekologa, gdy zaczęło mnie niepokoić więcej problemów ze zdrowiem. Otóż obniżenie temperatury ciała, łamliwość włosów i paznokci, osłabienie, bóle i zawroty głowy, przemęczenie, trudności z koncentracją, duża senność (śpię około 12 godzin dziennie) i cały dzień źle się czuję. Jestem chora na łuszczycę, której objawy się nasilają przez ogólne osłabienie. Przyjmuję tylko leki w postaci płynów i maści do stosowania zewnętrznego. Zaraz gdy dotarło do mnie, że mogę mieć anemię, zaczęło mnie zastanawiać czy może problemy z miesiączką mogą być powiązane z tą chorobą. Chciałabym się tego dowiedzieć przed wizytą u lekarza... Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie
Zaburzenia miesiączkowania mogą być spowodowane anemią, jak i ogólnym przemęczeniem. Zarówno silny wysiłek fizyczny jak i przeżycia psychiczne skutkują wstrzymaniem miesiączki. W Pani wieku należy także brać pod uwagę ciążę - prosimy wykonać test ciążowy.

Czy skrzywienie przegrody nosowej jest przyczyną ciągłego kataru?

Witam. Mam 29 lat. Do tej pory bardzo często miałam problemy z katarem. Jednak katar po tyg. przechodził i 2-3 miesiące było wszystko w porządku. Od ok roku mam katar non stop, raz większy raz mniejszy. Na przemian jest to...

Witam. Mam 29 lat. Do tej pory bardzo często miałam problemy z katarem. Jednak katar po tyg. przechodził i 2-3 miesiące było wszystko w porządku. Od ok roku mam katar non stop, raz większy raz mniejszy. Na przemian jest to wodna wydzielina albo zielono żółte skrzepy, rzadko z domieszką ropy. Katar spływa też tylną ścianą gardła, przez co mam podrażnione gardło. Z opinii lekarzy wynika, że mam początki alergii i przewlekłe zapalenie zatok. Jeden ze specjalistów doradził mi korektę nosa. Przegroda jest trochę skrzywiona, ale ja mam taki nos od zawsze. Czy leczenie operacyjne to ostateczne rozwiązanie? Bardzo chciałabym tego uniknąć. Za udzielenie odpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam. Wioletta

Redakcja abcZdrowie
Skrzywiona przegroda nosowa może powodować zaleganie wydzieliny w zatokach nosowych. Korekta przegrody u większości pacjentów poprawia stan zdrowia, ale nie daje gwarancji wyleczenia. Alergia jest chorobą niezależną i w jej przypadku należy udać się do alergologa. Ocena przegrody powinna być...

Skrzywiona przegroda nosowa może powodować zaleganie wydzieliny w zatokach nosowych. Korekta przegrody u większości pacjentów poprawia stan zdrowia, ale nie daje gwarancji wyleczenia. Alergia jest chorobą niezależną i w jej przypadku należy udać się do alergologa.
Ocena przegrody powinna być wykonana przez laryngologa, który pokieruje Panią na odpowienie leczenie.
W razie silnych dolegliwości może Pani dorywczo stosować wapno oraz dostępne bez recepty środki przeciwalergiczne, ale nie należy zażywać ich na własną rękę dłużej niż 7 dni.

Dotyczy: Laryngologia Katar

problem

Witam Mam 45 lat,zwiazalam sie ze starszym czlowiekiem o 12 lat.Jest pochodzenia niemieckiego.Narazie ucze sie jezyka,wiec komunikacja z nim jest slaba. Zauwazylam,ze ma problemy ze wzwodem,czyli mysle,ze jest impotentem.Jednak nie wiem czy dochodzi u niego do wytrysku nasienia.Strasznie boje sie... Witam Mam 45 lat,zwiazalam sie ze starszym czlowiekiem o 12 lat.Jest pochodzenia niemieckiego.Narazie ucze sie jezyka,wiec komunikacja z nim jest slaba. Zauwazylam,ze ma problemy ze wzwodem,czyli mysle,ze jest impotentem.Jednak nie wiem czy dochodzi u niego do wytrysku nasienia.Strasznie boje sie juz ciazy a lekarze nie chca mi w tym wieku przepisac tabl.Natomiast na spirale jestem uczulona.Prosze o odpowiedz. co zrobic??
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani,  Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Zaburzenia erekcji zwykle uniemożliwiają odbycie stosunku zakończonego wytryskiem nasienia, jednak często zdarza się, że inne formy stymulacji seksualnej mogą doprowadzić do ejakulacji. Gdyby Pani partner poddał się skutecznemu leczeniu i odzyskał sprawność...

Szanowna Pani, 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Zaburzenia erekcji zwykle uniemożliwiają odbycie stosunku zakończonego wytryskiem nasienia, jednak często zdarza się, że inne formy stymulacji seksualnej mogą doprowadzić do ejakulacji. Gdyby Pani partner poddał się skutecznemu leczeniu i odzyskał sprawność erekcyjną, prawdopodobnie będzie miał również prawidłowy wytrysk. Odpowiadając na pytanie dotyczące antykoncepcji, proponuję wizytę u ginekologa, który oceni, czy rzeczywiście istnieją u Pani przeciwwskazania do stosowania hormonalnych leków antykoncepcyjnych a do czasu uzyskania opinii ginekologicznej możecie Państwo stosować prezerwatywy.

Czy można bezinwazyjnie badać poziom cukru we krwi?

Problem ten interesuje mnie, bowiem rozwiązanie tej sprawy pozwoliłoby na automatyczną ciągłą kontrolę poziomu cukru, a następnie dość łatwe związanie ciągłego podawania insuliny przez pompę insulinową. To zbliżyłoby nas prawie do uzyskania "sztucznej trzustki".
Redakcja abcZdrowie
Nie ma bezinwazyjnej metody, która wskazywałaby DOKŁADNY pomiar poziomu glukozy we krwi. Są urządzenia, które orientacyjnie wskazują wynik, ale nie mogą one zastąpić klasycznego glukometru. Trwają badania nad opracowaniem tzw. "sztucznej trzustki”, naukowcy prześcigają się w pomysłach. Urządzenie będzie się...

Nie ma bezinwazyjnej metody, która wskazywałaby DOKŁADNY pomiar poziomu glukozy we krwi. Są urządzenia, które orientacyjnie wskazują wynik, ale nie mogą one zastąpić klasycznego glukometru. Trwają badania nad opracowaniem tzw. "sztucznej trzustki”, naukowcy prześcigają się w pomysłach. Urządzenie będzie się prawdopodobnie składało z pompy insulinowej i sprzężonego z nią czujnika analizującego poziom glukozy we krwi.

Test ciążowy a tabletki na odchudzanie

Czy tabletki wspomagające odchudzanie mają wpływ na pozytywny wynik testu ciążowego?
Redakcja abcZdrowie
Z mojego doświadczenia wynika,  że Meridia - preparat wspomagający odchudzanie bądź inne dostępne na rynku, nie ma  wpływu na wynik testu ciążowego. Meridia nie ma w składzie "hormonu ciążowego", który powoduje wystąpienie 2 kresek na teście (wynik pozytywny).

Jak można walczyć z astmą we własnym zakresie?

Mam 17 lat i lubię aktywnie spędzać czas. Od kiedy wykryto u mnie astmę oskrzelową boję się, żeby z tą aktywnością nie przesadzić. Rodzice nie pozwalają mi biegać i wykonywać większego wysiłku, gdyż obawiają się, że mogę dostać ataku duszności....

Mam 17 lat i lubię aktywnie spędzać czas. Od kiedy wykryto u mnie astmę oskrzelową boję się, żeby z tą aktywnością nie przesadzić. Rodzice nie pozwalają mi biegać i wykonywać większego wysiłku, gdyż obawiają się, że mogę dostać ataku duszności. Na astmę leczę się od 2 lat i w ciągu tego czasu tylko 3 razy miałam ataki duszności. Czuję się ogólnie dobrze. Czy można walczyć z astmą za pomocą sportu? Np. poprzez stopniowe zwiększanie codziennego wysiłku? Z góry dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie
Sport nie jest przeciwskazany dla pacjentów z astmą. Odpowienia kontrola, oraz regularne stosowanie leków (jeśli jest do nich wskazanie) eliminują ataki duszności całkowicie. Sport, nie nazbyt forsowny, jest zalecany i poprawia wydolność oddechową. Należy pamiętać jednak, aby wysiłek fizyczny dostosować do swoich możliwości.

Zakrzepy a tabletki?

Czy są jakieś dane mówiące u ilu % kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną dochodzi do zakrzepów i zatorów na tym tle? Jakie objawy mogą sugerować powstanie zatoru?
Redakcja abcZdrowie
Nie jest to proste pytanie, gdyż wiele medycznych publikacji podaje nie do końca pewne dane - badania na małej liczbie pacjentek. Problem ten jest jeszcze mało znany w naszym społeczeństwie, gdyż u kobiet przed menopauzą, niestosujących antykoncepcji hormonalnej,...

Nie jest to proste pytanie, gdyż wiele medycznych publikacji podaje nie do końca pewne dane - badania na małej liczbie pacjentek.
Problem ten jest jeszcze mało znany w naszym społeczeństwie, gdyż u kobiet przed menopauzą, niestosujących antykoncepcji hormonalnej, choroba ta występuje rzadko. Najczęściej jest związana z dodatkowymi czynnikami - inną chorobą wymagającą hospitalizacji albo przynajmniej leżenia w łóżku, zabiegami operacyjnymi, szczególnie powikłanymi zakażeniami lub związanymi z unieruchomieniem pacjentki oraz porodem. Bardzo często ryzyko zatoru wzrasta, gdy pacjentka pali papierosy.
Stosowanie hormonalnej anykoncepcji może powodować wystąpienie choroby zatorowo-zakrzepowej u zupełnie zdrowej młodej kobiety.
Powikłaniem zatoru, który wytworzył się w układzie żylnym (najczęściej w żyłach podudzia) może być przemieszczenie się zakrzepu do tętnic płucnych i spowodowanie zatoru płuc.
Objawem niepokojacym będzie ból nogi, zaczerwienie, pieczenie bądź nagły brak czucia w obszarach nóg. Należy wtedy bezwłocznie zgłosic się do lekarza.

Czy po tabletkach się tyje?

Witam, Chciałam zapytać w jakim mechanizmie tabletki antykoncepcyjne przyczyniają się do przybierania na wadze? Czy po wszystkich środkach hormonalnych występuje taki efekt? Czy są jakieś badania mówiące o tej zależności? Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Badania kliniczne nie potwierdzają tezy przybierania na wadze. W czasopismach naukowych nie ma mowy o nagminnym przybieraniu na wadze. Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem powszechnego błędnego przekonania, pomimo istnienia jednoznacznych dowodów naukowych. Nie ma wątpliwości, że część kobiet (bez...

Badania kliniczne nie potwierdzają tezy przybierania na wadze. W czasopismach naukowych nie ma mowy o nagminnym przybieraniu na wadze. Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem powszechnego błędnego przekonania, pomimo istnienia jednoznacznych dowodów naukowych. Nie ma wątpliwości, że część kobiet (bez względu na to czy coś stosują) przybiera na wadze, część chudnie a część trzyma stałą masę. Wygląda na to, że po prostu zbyt łatwo jest zrzucić całą winę na pigułkę.

Jak obliczyć okres płodny i niepłodny w cyklu

Witam mam pytanie dotyczace moich dni płodnych i niepłodnych... jesli miesiaczke dostalam 8.04.09 a skonczyla mi sie 15.04.09 majac pzry tym regulerny cykl, który trwa zawsze 28 dni to na jaki dzien przypadaja moje dni płodne?z tego co wyliczylam powinnam... Witam mam pytanie dotyczace moich dni płodnych i niepłodnych... jesli miesiaczke dostalam 8.04.09 a skonczyla mi sie 15.04.09 majac pzry tym regulerny cykl, który trwa zawsze 28 dni to na jaki dzien przypadaja moje dni płodne?z tego co wyliczylam powinnam je miec od 18.04 do 25.04 czy to prawidłowe obliczenie? z gory dziekuje Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
iczenie zaczynamy od pierwszego dnia miesiączki, który jest 1. dniem cyklu. Najbardziej płodnie dni występują pomiędzy 10.-14. dniem cyklu (jeśli pacjentka regularnie misiączkuje). Zatem 8.-ego mamy 1 dzien cyklu .......daty ktore Pani podała są z calą pewnoąci dniami płodnymi. Pozdrawiam

Czy fitoestrogeny zmniejszają objawy menopauzy?

Podobno preparaty z fitoestrogenami pomagają w objawach menopauzy, szczególnie w uderzeniach gorąca - czy są na to dowody?
Redakcja abcZdrowie
Zdolność fitoestrogenów do łagodzenia tych nieprzyjemnych symptomów nie jest jasno potwierdzona. Wyniki niektórych badań wskazują, że dieta bogata w estrogeny roślinne jest w stanie zminimalizować ten objaw nawet w 40-55 proc., z kolei inne doniesienia nie potwierdzają tych obserwacji. Przyczyn...

Zdolność fitoestrogenów do łagodzenia tych nieprzyjemnych symptomów nie jest jasno potwierdzona. Wyniki niektórych badań wskazują, że dieta bogata w estrogeny roślinne jest w stanie zminimalizować ten objaw nawet w 40-55 proc., z kolei inne doniesienia nie potwierdzają tych obserwacji. Przyczyn rozbieżności najprawdopodobniej należy dopatrywać się w odmiennym sposobie żywienia kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem czasu stosowania diety sojowej oraz dawek fitoestrogenów.  

Dotyczy: Menopauza
Patronaty