Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

37207 odpowiedzi

60071 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (37207)

Co oznacza ten wynik badania biocenozy pochwy u 25-latki?

Witam, w wyniku badania cytologicznego w biocenozie widnieje : neutrofile niel. Wpw, flora bakteryjna obfita:pałeczki. Czy jeden i drugi wynik jest prawidłowy?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, otrzymane wyniki biocenozy powinna Pani skonsultować z lekarzem ginekologiem, który zlecił badanie. Nieliczne ilości neutrofili mogą wskazywać na niewielki stan zapalny, jednak na szczęście nie stwierdzono ich dużo, poza tym we florze zauważono obecność pałeczek, co najprawdopodobniej... Dzień dobry,
otrzymane wyniki biocenozy powinna Pani skonsultować z lekarzem ginekologiem, który zlecił badanie. Nieliczne ilości neutrofili mogą wskazywać na niewielki stan zapalny, jednak na szczęście nie stwierdzono ich dużo, poza tym we florze zauważono obecność pałeczek, co najprawdopodobniej dotyczy Lactobacillus spp., które bytują fizjologicznie w pochwie i odpowiadają za utrzymanie jej prawidłowego stanu.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących poruszanego przez Panią tematu: https://portal.abczdrowie.pl/biocenoza-pochwy
https://portal.abczdrowie.pl/nawracajace-infekcje-intymne-jak-pozbyc-sie-ich-raz-na-zawsze https://portal.abczdrowie.pl/ocena-stopnia-czystosci-pochwy
https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-pochwy-gbs
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jakie badania oprócz kolonoskopii warto zrobić?

Dzień dobry, Wykryto u mnie zkazenie wirusem hpv 16 jakie badania oprócz kolonoskopii warto zrobić? Mam tu na myśli badania pod kontem np zmian w obrębie jamy ustnej
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w przypadku, gdy wykryto u Pani obecność wirusa HPV typu 16, zaleca się wykonanie badania kolposkopowego, a nie jak wspomniała Pani w pytaniu - kolonoskopowego. W razie wykrycia jakichkolwiek dalszych nieprawidłowości lekarz pokieruje Panią dalej, np. wykona wycinki... Dzień dobry,
w przypadku, gdy wykryto u Pani obecność wirusa HPV typu 16, zaleca się wykonanie badania kolposkopowego, a nie jak wspomniała Pani w pytaniu - kolonoskopowego.
W razie wykrycia jakichkolwiek dalszych nieprawidłowości lekarz pokieruje Panią dalej, np. wykona wycinki histopatologiczne.
Nie ma potrzeby badania innych narządów, ani struktur w ciele, ponieważ HPV typu 16 jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących poruszanego przez Panią tematu: https://portal.abczdrowie.pl/test-hpv
https://portal.abczdrowie.pl/hpv-jak-mozna-sie-nim-zarazic-i-przed-nim-chronic-wideo https://portal.abczdrowie.pl/objawy-hpv-charakterystyka-przyczyny-profilaktyka https://portal.abczdrowie.pl/hpv
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogło dojść do zatrucia rtęcią?

Witam Wczoraj stukłam stary termometr z rtęcią, rtęć rozsypała się na dobre 2 metry na malutkie kuleczki i jedna większą. Byłam sama w domu, bo jestem bardzo przeziębiona z pozytywnym wynikiem na Covid. Założyłam rękawiczki, nalałam do słoika wodę i... Witam Wczoraj stukłam stary termometr z rtęcią, rtęć rozsypała się na dobre 2 metry na malutkie kuleczki i jedna większą. Byłam sama w domu, bo jestem bardzo przeziębiona z pozytywnym wynikiem na Covid. Założyłam rękawiczki, nalałam do słoika wodę i mała tekturką starałam się pozbierać wszystkie mikro kuleczki, potem umyłam podłogę, trwało to z pół godziny. Dopiero potem otworzyłam okna i wietrzyłam 2 godziny siedząc pod kocem w kuchni. Spałam w tym pomieszczeniu bo nie mam innej możliwości. Martwię sie bo nie wiem czy udało mi sie pozbierać wszystko i martwią mnie opary które wdychałam podczas sprzątania, nie mogłam inaczej bo mam zatkany nos. Wyprać pościel i piżamę w której sprzątałam czy wyrzucić ? Czy coś mi grozi ? Proszę o pomoc
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, postąpiła Pani prawidłowo zbierając pozostałości po termometrze rtęciowym do słoika napełnionego wodą. Wskazane również było przewietrzenie pomieszczenia. Jeśli uważa Pani, że pidżama i pościel mogły zostać zanieczyszczone drobinkami rtęci, to lepiej się ich pozbyć. Jeśli nie, to... Witam serdecznie,
postąpiła Pani prawidłowo zbierając pozostałości po termometrze rtęciowym do słoika napełnionego wodą. Wskazane również było przewietrzenie pomieszczenia.
Jeśli uważa Pani, że pidżama i pościel mogły zostać zanieczyszczone drobinkami rtęci, to lepiej się ich pozbyć. Jeśli nie, to wystarczy wyprać. Najprawdopodobniej wszystko będzie w porządku.
Inne pytania z tej tematyki umieszczamy pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/funkcjonowanie-w-pomieszczeniu-po-rozbiciu-rteci,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozbicie-termometru-z-rtecia-a-mozliwosc-zatrucia,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-po-rozbiciu-termometru,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dotkniecie-kulki-rteci-jest-niebezpieczne-dla-zdrowia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy chrom obniży działanie antykoncepcji?

Od ponad roku przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Vibin mini, chciałabym uzupełnić swoją dietę o suplement Activlab Thermo Shape 2.0. Wiem, że chrom obniża działanie tabletek antykoncepcyjnych, a w tym suplemencie jego zawartość wynosi 40 mikrogramów. Czy zaburzy to skuteczność antykoncepcji? Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, zdaniem naszych ekspertów chrom może wpływać na działanie tabletek antykoncepcyjnych, dlatego w takich sytuacjach najlepiej jest zachować odstęp czasowy (najlepiej około 3-4 godzin) pomiędzy jednym a drugim preparatem. W przeciwnym razie skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej może zostać obniżona.... Witam serdecznie,
zdaniem naszych ekspertów chrom może wpływać na działanie tabletek antykoncepcyjnych, dlatego w takich sytuacjach najlepiej jest zachować odstęp czasowy (najlepiej około 3-4 godzin) pomiędzy jednym a drugim preparatem. W przeciwnym razie skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej może zostać obniżona.
Potwierdzeniem tych słów są wypowiedzi naszych specjalistów pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/chrom-a-tabletki-antykoncepcyjne,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-chromu-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-chromu-na-skutecznosc-antykoncepcji-hormonalnej,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/chrom-a-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogło dojść do zapłodnienia u 22-latki?

czy jeśli wystąpiły dwa stosunki pod rząd od razu w prezerwatywie pierwszy skończył się wytryskiem a partner wytarł penisa i nałożył następna prezerwatywe żadna z nich nie została uszkodzona to czy jest możliwość ciąży? czy możliwe że na drugiej prezerwatywie były jakieś plemniki przez które mogło dojść do zapłodnienia?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, wszystko zależy od tego, w jaki sposób przebiegała zmiana prezerwatywy, czy partner umył ręce, jak szybko nastąpił drugi stosunek, w którym dniu cyklu miesiączkowego była kobieta itp. Możliwości jest wiele, dlatego jeśli miesiączka nie pojawi się w... Witam serdecznie,
wszystko zależy od tego, w jaki sposób przebiegała zmiana prezerwatywy, czy partner umył ręce, jak szybko nastąpił drugi stosunek, w którym dniu cyklu miesiączkowego była kobieta itp.
Możliwości jest wiele, dlatego jeśli miesiączka nie pojawi się w spodziewanym terminie, to proszę wykonać test ciążowy, dzięki któremu będzie można stwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Ryzyko nie jest duże ze względu na zastosowane zabezpieczenia, ale nie można go całkowicie wykluczyć.
Nasi eksperci udzielali porad pod następującymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dwa-stosunki-pod-rzad-a-ryzyko-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dwa-stosunki-pod-rzad-a-ryzyko-zaplodnienia,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dwa-stosunki-seksualne-pod-rzad-a-ryzyko-zaplodnienia,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dokladne-wytarcie-dloni-po-wytrysku-i-dwa-stosunki-pod-rzad-a-ryzyko-ciazy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak mam dalej stosować tabletki Vixpo?

Witam Od roku biorę tabletki antykoncepcyjne VIXPO. Po roku miałam pobolewania podbrzusza, lekarz powiedział żebym spróbowała przyjmować je bez tabletek placebo w ciągu po ok 2 msc dostałam plamienia/okres i utrzymuje mi się już ok miesiąca czy to normalne? Czy mogę wróci do poprzedniej metoty przyjmowania?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, tak, może Pani wrócić do poprzedniej metody przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, która jest zalecana przez producenta. Podczas stosowania pigułek placebo powinno dochodzić do krwawienia z odstawienia. Połączenie opakowań pozwala pominąć krwawienie z odstawienia, ale może tym samym doprowadzić do... Witam serdecznie,
tak, może Pani wrócić do poprzedniej metody przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, która jest zalecana przez producenta. Podczas stosowania pigułek placebo powinno dochodzić do krwawienia z odstawienia.
Połączenie opakowań pozwala pominąć krwawienie z odstawienia, ale może tym samym doprowadzić do plamień i krwawień śródcyklicznych, co być może ma miejsce w Pani przypadku. Jeśli dolegliwości nie ustaną, proszę udać się do ginekologa. Plamienie utrzymuje się bowiem już bardzo długo.
Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/polaczenie-trzech-opakowac-tabletek-antykoncepcyjnych,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/polaczenie-dwoch-opakowan-tabletek-antykoncepcyjnych-a-brazowe-plamienie,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-przy-tabletkach-azalia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego miałam bezwiedną mikcję?

W nocy miała miejsce bezwiedna mikcja. Mam 23 lata. Od tygodnia przyjmuję Itrax z powodu grzybicy paznokci na stopie. Pozatym bez leków. Bardzo przeżywam tą sytuację, obawiam się czy się powtórzy. Nigdy wczesniej takich problemów nie miałem
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, jeśli sytuacja się powtórzy, to proszę koniecznie udać się do urologa. Lekarz po zbadaniu i przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego będzie mógł powiedzieć coś więcej. Moczenie nocne może być związane z zaburzeniami czynności pęcherza moczowego, chorobami nerek lub zakażeniu... Witam serdecznie,
jeśli sytuacja się powtórzy, to proszę koniecznie udać się do urologa. Lekarz po zbadaniu i przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego będzie mógł powiedzieć coś więcej.
Moczenie nocne może być związane z zaburzeniami czynności pęcherza moczowego, chorobami nerek lub zakażeniu dróg moczowych. To jednak nie są jedyne możliwości. Moczenie nocne może także wynikać z przyczyn psychogennych, dlatego jeśli lekarz urolog nie znajdzie żadnej fizycznej przyczyny, to warto w takich sytuacjach udać się na terapię. Póki co w Pana przypadku nie jest to konieczne, gdyż problem wystąpił jednorazowo.
Podobne pytania umieszczamy pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nietrzymanie-moczu-w-nocy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moczenie-nocne-mija,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/moczenie-nocne-u-21-latki,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/moczenie-nocne-u-osoby-doroslej.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak przyjmować dalej antykoncepcję żeby ochrona była pełna?

Mam ważną sprawę. Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe i w trzeci dzień trzeciego tygodnia cyklu nie wzięłam tabletki. Zorientowałam się dopiero dziś, czyli 3 dni później, gdy policzyłam, ile zostało w blistrze. 4 dni przed pominiętą tabletką miał miejsce stosunek bez... Mam ważną sprawę. Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe i w trzeci dzień trzeciego tygodnia cyklu nie wzięłam tabletki. Zorientowałam się dopiero dziś, czyli 3 dni później, gdy policzyłam, ile zostało w blistrze. 4 dni przed pominiętą tabletką miał miejsce stosunek bez dodatkowej ochrony, ale również bez wytrysku w pochwie. Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Czy mam robić 7-dniową przerwę jak zawsze czy rozpocząć odrazu kolejne opakowanie?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, niestety nie napisała Pani nazwy tabletek antykoncepcyjnych, które Pani przyjmuje, a zalecenia dotyczące dalszego postępowania mogą się różnić w zależności od rodzaju tabletek. Najlepiej więc zajrzeć do ulotki dołączonej do opakowania. Tam producent opisał postępowanie po pominięciu jednej... Witam serdecznie,
niestety nie napisała Pani nazwy tabletek antykoncepcyjnych, które Pani przyjmuje, a zalecenia dotyczące dalszego postępowania mogą się różnić w zależności od rodzaju tabletek.
Najlepiej więc zajrzeć do ulotki dołączonej do opakowania. Tam producent opisał postępowanie po pominięciu jednej z pigułek. Bardzo możliwe, że w przypadku pominięcia tabletki z trzeciego tygodnia trzeba będzie pominąć przerwę na krwawienie z odstawienia i od razu rozpocząć nowe opakowanie. Prawdopodobieństwo ciąży nie jest duże, ale nie można go całkowicie wykluczyć.
Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się tutaj:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-w-dniu-pominiecie-tabletki-antykoncepcyjnej-z-trzeciego-tygodnia-stosowania,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-w-trzecim-tygodniu-co-nalezy-zrobic
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opuszczenie-jednej-tabletki-antykoncepcyjnej-z-trzeciego-tygodnia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę powrócić jeszcze do antykoncepcji w tabletkach?

Dzień dobry. Przyjmowałam tabletki Sylvie 30 przez ponad 3lata, jednocześnie paląc. Podczas badań krwi wyszło, że mam podwyższone ddimery, dlatego pani ginekolog zaleciła odstawić tabletki. Czy po pół roku przerwy i rzuceniu palenia mogę spróbować znowu przyjmować tabletki jeśli ddimery są już w normie?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, powrót do antykoncepcji hormonalnej może nastąpić wyłącznie pod kontrolą ginekologa. Trzeba także regularnie sprawdzać poziom d-dimerów i w razie ponownego podwyższenia, całkowicie zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej. Warto rozważyć więc inne formy antykoncepcji, które nie będą powodowały podwyższenia poziomu... Witam serdecznie,
powrót do antykoncepcji hormonalnej może nastąpić wyłącznie pod kontrolą ginekologa. Trzeba także regularnie sprawdzać poziom d-dimerów i w razie ponownego podwyższenia, całkowicie zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej.
Warto rozważyć więc inne formy antykoncepcji, które nie będą powodowały podwyższenia poziomu d-dimerów. Proszę porozmawiać na ten temat z ginekologiem.
Nasi eksperci wypowiadali się na podobne pytania pod następującymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-interpretowac-wyniki-badania-poziomu-ddimerow,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-dalej-stosowac-antykoncepcje,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podwyzszone-d-dimery-a-antykoncepcja-hormonalna,
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Kiedy może pojawić się okres u 27-latki?

Dzień dobry, Na wstępie uprzedzę, że będzie dość długo... Po prawie dwóch latach stosowania Vibin Mini, które zapisano mi na PCOS, alarmując lekarzowi dość mocno osłabione libido w ostatnim czasie, spytałam o zmianę antykoncepcji. Zaproponowano mi plastry Evra. Pierwszy plaster... Dzień dobry, Na wstępie uprzedzę, że będzie dość długo... Po prawie dwóch latach stosowania Vibin Mini, które zapisano mi na PCOS, alarmując lekarzowi dość mocno osłabione libido w ostatnim czasie, spytałam o zmianę antykoncepcji. Zaproponowano mi plastry Evra. Pierwszy plaster założyłam w piątek rano, w pierwszy dzień krwawienia. Już w godzinach wieczornych zaczęłam odczuwać silne bóle głowy, na które nie pomagała mi najczęściej brana przeze mnie Etopiryna Extra. W sobotę ból nadal trwały, dodatkowo dostałam silnego ataku tężyczkowego. Zbagatelizowałam to, całą winę zrzucając na stresujący poprzedni dzień w pracy. Tak naprawdę, do wczoraj włącznie czułam się niepokojąco - bóle głowy nie ustępowały, doszły silne zawroty głowy, ogólne splątanie, pojawiające się chwilowo co jakiś czas drętwienie prawej ręki i języka. Nigdy, ani podczas miesiączki, ani podczas brania jakiejkolwiek antykoncepcji, różnego rodzaju leków, nawet antydepresantów, nie zdarzyło mi się tak - z wyłączeniem są oczywiście ataki tężyczki, którą mam stwierdzoną. W momencie, kiedy omal nie spadłam z drabiny w pracy przez "zakręcenie się w głowie", w przypływie emocji i połączeniu kropek, że może to wszystko być spowodowane nową metodą antykoncepcji - zdjęłam plaster. W KOŃCU NADSZEDŁ CZAS NA PYTANIE - kiedy pojawi mi się miesiączka? Jak bardzo źle postąpiłam, odklejając go w piątym dniu tygodnia pierwszego plastra? Jak wpłynie to na cykl miesiączkowy, który swoją drogą zanim brałam antykoncepcje hormonalną, był bardzo nieregularny? Niestety, wizyta u mojego lekarza nie wchodzi w grę przez najbliższy miesiąc...
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, niestety ciężko przewidzieć, kiedy pojawi się menstruacja po wcześniejszym odklejeniu plastra antykoncepcyjnego Evra. Mogło bowiem dojść do chwilowych wahań hormonalnych wynikających ze zmiany formy antykoncepcji, a następnie przerwania jej. Skoro miała Pani tak złe samopoczucie podczas stosowania plastrów... Witam serdecznie,
niestety ciężko przewidzieć, kiedy pojawi się menstruacja po wcześniejszym odklejeniu plastra antykoncepcyjnego Evra. Mogło bowiem dojść do chwilowych wahań hormonalnych wynikających ze zmiany formy antykoncepcji, a następnie przerwania jej.
Skoro miała Pani tak złe samopoczucie podczas stosowania plastrów Evra, to dobrze Pani postąpiła odklejając plaster, nawet przed czasem. W obecnej sytuacji proszę cierpliwie czekać na krwawienie z odstawienia, a następnie naturalną menstruację. Jeśli przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej miesiączki były nieregularne, to możliwe, że tak będzie także tym razem. Proszę skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem.
Podobne pytania umieszczamy pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-po-odstawieniu-plastrow-evra,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-po-sciagnieciu-plastra-evra,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-pojawi-sie-miesiaczka-po-odstawieniu-plastrow-antykoncepcyjnych.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty