3 tabletki naraz w pierwszym tygodniu?

Witam. Mam 20 lat, tabletki biorę od mniej więcej 3 lat. Mam problem, 24.01 miałam wziąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania ponieważ poniedziałek był pierwszym dniem po 7 dniowej przerwie. Niestety nie miałam recepty i tabletki mam dopiero od 2 godzin. Ale wciąż siedzę i zastanawiam się co robić, ponieważ nie wiem czy wziąć 3 naraz, czy co? W czasie przerwy tj. w sobotę i w niedziele doszło do pełnego stosunku. Nie mam pojęcia co robić? proszę o pomoc! Czy jest ryzyko ciąży? Jeśli tak to jak duże? Proszę po pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Tabletki wykazują pełną skuteczność jedynie przy prawidłowym ich stosowaniu. Jednym z warunków jest przestrzeganie dni przerwy. W sytuacji nie rozpoczęcia nowego blistra po 7 dniach przerwy wszystkie stosunki odbyte w jej trakcie mogą potencjalnie być ryzykowne. Nie jestem w stanie określić liczbowo jakie jest ryzyko ciąży ale musi się Pani z nim liczyć.
Przyjęcie większej liczby tabletek nie jest najlepszym pomysłem. Jednorazowe spożycie tak dużej dawki hormonów może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych.
Sugerowałabym zatem wykonać test ciążowy po 14 dniach od daty końca przerwy. W obecnym cyklu radziłabym stosować inne metody antykoncepcji. W razie negatywnego wyniku testu będzie Pani mogła wrócić do tabletek w przyszłym miesiącu.

Pozdrawiam.