Agresja w rodzinie a problemy ze stresem

Mąż po kłótni ze szwagrem( mężem siostry) zakończonej niestety wyzwiskami i próbą uderzenia ze strony szwagra (mąż zrobił unik), powiedział, że nie spotka się z nim więcej, nawet w święta, w przekonaniu utwierdziła go jego psychoterapeuta. Dla mnie w praktyce oznacza to bardzo ograniczone kontakty z własną rodziną, w tym bardzo chorą Mamą i chorym na depresję z tego powodu Tatą. Kocham mężą, ale tak kategoryczna postawa z jego strony nie daje mi spać po nocach. Co mam robić?

Warto z mężem spokojnie porozmawiać, powiedzieć mu o swoich uczuciach i emocjach z tym związanych. Wspólnie poszukać rozwiązań, które pozwoliłyby Pani kontaktować się z rodziną, a męża nie stawiały w trudnej sytuacji. Ostatecznie konflikt powstał między nim a szwagrem, a nie rodzicami.

Witam, Panią, opisuje Pani trudną emocjonalnie sytuację, kiedy występuje różnica zdań między partnerami i dotyczy ona rodziny. Trudno oczekiwać i zgodzić się na to, żeby przestała się Pani kontaktować ze swoja rodziną, zwłaszcza, że pragnie Pani takich kontaktów. Z drugiej strony jest Pani związana z mężem i nie chce się z nim kłócić o kontakty rodzinne. Najlepszym rozwiązaniem wydają się ciągłe rozmowy z mężem na ten temat, nie jedna decydująca rozmowa, ale nieustanne rozmawianie, mówienie o tym, co ważne dla obu stron, co byłoby możliwe do realizacji, a co wykluczone. Może jedyną możliwością będą Pani indywidualne odwiedziny w domu rodzinnym, a może wizyty wyłącznie w obecności rodziców. Może uda się utrzymywać kontakty z całą rodziną, ale określone czasowo, może rozwiązaniem będzie nie podejmowanie wymiany zdań ze szwagrem. Wydaje się, że dla Pani istotne są kontakty z rodzicami, a dla męża unikanie szwagra - może uda się pogodzić ze sobą te oczekiwania. Pozdrawiam.

WITAM,
Mąż ma prawo odczuwać złość wobec szwagra, oraz ja wyrażać. Proszę porozmawiać z Nim jednak o pni odczuciach, dylematach i dojść z Nim do kompromisu np. jeździ Pani sama do rodziców dopóki mąż się nie wyciszy. Jeśli nie uda Wam się dogadać, to może poprosić o spotkanie wspólne u terapeuty męża w celu pomocy w rozstrzygnięciu tego sporu.

pozdrawiam

Witam,
Myślę że warto szczerze porozmawiać z mężem. Uznać jego prawo do jego uczuć i wyborów i powiedzieć o swoich uczuciach, potrZebach.
Ważne by rozmowa odbyła się w atmosferze wzajemnego szacunku.
Być może będzie pomocne skorzystanie z wspólnych spotkać z psychoterapeutą w celu rozwiązania tej sprawy.
Pozdrawiam