Witam serdecznie,
Nie wspomniałaś jak wyglądał Wasz związek zanim na świecie pojawiło się Wasze pierwsze dziecko i czy wtedy mąż także nie okazywał Ci uczuć. Postaraj się wykryć moment, od którego Wasze małżeństwo zaczęło się zmieniać.
Poza tym myślę, że pora na szczerą rozmowę z mężem - powiedz mu, czego Ci brakuje i jakie masz potrzeby. Może jeśli zdobędziesz się na otwartość uda Wam się wspólnie wypracować jakieś rozwiązanie.
Pozdrawiam
Dzień dobry.
Z przedstawionego przez Panią opisu, nie wynika, czy zachowanie męża było takie zawsze, czy też może od jakiegoś czasu się zmieniło.
Jeżeli to pierwsze - trudno raczej oczekiwać, że miałby się nagle zmienić, skoro zawsze taki był, a dodatkowo jako taki był jeszcze przez Panią akceptowany. Nierzadko się niestety zdarza, że dwie osoby wiążą się ze sobą, nie do końca precyzując wzajemne oczekiwania. Nie da się też ukryć, że częściej zdarza się to kobietom, które liczą, że po ślubie, albo po dziecku partner się samoczynnie zmieni zgodnie z ich oczekiwaniami. Gorzej, że te oczekiwania nie są zwykle wypowiedziane, albo jeżeli już są artykułowane, cechuje je żal, rozczarowanie i pretensje. W tej sytuacji partner, który wcześniej miał prawo czuć się akceptowany w związku (niezależnie od jego przywar) może czuć się zaskoczony i najczęściej reaguje po prostu złością i oporem. Można oczywiście powiedzieć, że kochający partner "powinien" rozumieć uczucia i potrzeby drugiej strony, jednak w praktyce zdarza się to naprawdę bardzo rzadko, a właściwie w ogóle.
Jeżeli natomiast mąż Pani był wcześniej inny, a zmienił się od pewnego czasu, można wnioskować, że być może podświadomie odczuwa rodzinę (żonę, dzieci) jako swego rodzaju ograniczenie swojej wolności, a niekiedy nawet jako swoisty dowód zakończenia "młodości", na którą niekoniecznie chce się zgodzić. Z tego właśnie powodu może nie do końca przyjmować do wiadomości faktu bycia ojcem, mężem i ucieka w hobby, spotkania z kolegami, co niejako wciąż potwierdza, że nie jest "stracony" dla świata.
Jest jeszcze trzecia możliwość, że obie sytuacje wystąpiły razem - to znaczy, że Pani oczekiwała samoczynnej zmiany męża, który z kolei ucieka przed "dorosłością" (rodziną, żoną i dziećmi), bo kojarzy mu się ona ze stagnacją, nudą i starością.
Jeżeli powyższe wywody wydają się Pani bliskie i odpowiadające Pani sytuacji, proponowałbym szczere i otwarte rozmawianie na ten temat z mężem. Proszę również przygotować się na to, że jednorazowa rozmowa raczej niczego nie zmieni. Jeżeli przez kilka lat nie rozmawialiście otwarcie o własnych uczuciach i oczekiwaniach, początki mogą nie być łatwe.
Pozdrawiam i powodzenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Uczucie męża do innej kobiety – odpowiada Piotr Bochański
- Brak zainteresowania dzieckiem przez męża – odpowiada Mgr Tomasz Furgalski
- Jak zainteresować sobą męża? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Brak zainteresowania seksem ze strony męża po porodzie – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Jak ponownie wzbudzić uczucie męża? – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- O czym może świadczyć zachowanie mojego męża w towarzystwie moim i mojej rodziny? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Nagłe wystąpienie problemów ze wzwodem podczas seksu z żoną a prawdopodobieństwo zdrady – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Uczucie przygnębienia i brak wsparcia od męża – odpowiada Dr Anita Rawa-Kochanowska
- Problemy w związku po 18 latach od ślubu – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Kłamstwa męża oraz brak akceptacji ze strony jego rodziny – odpowiada Mgr Anna Kaźmierczyk
artykuły
Jak pomóc mężowi, który ma depresję?
Depresja dotyka wielu osób bez względu na płeć czy
38-letnia Ania Korza z Leszna zmarła na raka piersi. Osierociła trójkę dzieci
Anna Korza z Leszna zmarła, mając 38 lat. Mimo ogr
Rzadki rak jelita grubego zaatakował lekarza. Był okazem zdrowia, a dziś mówią, że to cud, że żyje
43-letni lekarz dwa lata temu zgłosił się na badan