Problemy w związku po 18 latach od ślubu

Witam mam 38 lat jestem 18 lat po ślubie.Nie wiem co mam robić,pracuję zajmuję się domem mamy 3 dzieci wydaje mi się ze wszystko jest dobrze ale mąż nie pozwala mi nigdzie jeździć, chodzić najlepiej siec w domu.rób co ci karze, wydziela mi pieniądze.I tak jest źle,nie wolno mi podnieś głosu,jak mam zły dzięń to zaraz twierdzi że mam focha i nie odzywa się.Jestem zmęczona takim życiem,ciągle się boję cokolwiek zrobic ,psychika mi siada.proszę o radę
38 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Nie wiem czy próbowałaś, ale radziłabym szczerze porozmawiać z mężem. Powiedz mu, że Wasze małżeństwo zmieniło się, powiedz, czego Ci brakuje i jakie masz potrzeby. Przypomnij mu jak to było, gdy zaczęliście być ze sobą.
Pamiętaj jednak, aby nie uogólniać i nie obwiniać męża. Tylko w przypadku szczerej i otwartej komunikacji będziecie mieli szansę rozwiązać problemy między Wami.
Pozdrawiam

Warto przypomnieć sobie jak to było, kiedy było dobrze, kiedy Wasza relacje określiłaby Pani jako satysfakcjonującą? Co sie zmieniło od tego czasu? Czemu sie zmieniło?
Warto tez mówić sobie nawzajem o oczekiwaniach, potrzebach, wyrażać emocje, nie pozwalać im sie kumulować (bo potem w kłótni wyrzucamy wszystko i partner reaguje obronnie zamiast słuchać tego, z czym nam trudno). Ważny tez jest szacunek dla siebie nawzajem, jasne zasady, na które obie strony sie zgadzają. Właśnie partnerstwo, a nie władza. Być może za długo było tak, ze na wiele sie Pani zgadzała i rezygnowała z siebie, a teraz trudno już ten własny obszar i prawa odzyskać. Im bardziej sie Pani wycofuje, tym jest gorzej. Rozumiem tez, ze to Pani jest zmotywowana do zmiany, bo mężowi w tej sytuacji jest "wygodnie".
Dobrym rozwiązaniem byłaby tez praca indywidualna lub małżeńska z psychoterapeutą, by pomóc Pani odzyskać wiarę w siebie, poczucie własnej wartości a także pomóc realizować życiowe cele i wartości.