Problemy z nerwowością partnera

Jestem w związku z osobą,która nie radzi sobie z nerwami.Partner zarzuca mi i wypomina wiele rzeczy,które nie są moją winą.Wymyśla fakty,tylko po to żeby się do mnie przyczepić i wyżyć się na mnie.Boli mnie to bo ta osoba nie ma się czego przyczepić a to robi.Swoje zdenerwowanie odbija na mnie i mi się dostaje za nic.Robi to gdy jest zdenerwowany.Partner wyznał mi że jest mu źle że ja jestemniby inteligentniejsza od niego.Czy to może być przyczyną tego zachowania?Czemu partner tak mnie traktuje?

Dzień dobry!

Nie znając Pani partnera osobiście trudno ocenić, jakie mechanizmy i przyczyny stoją za jego nerwowością, kłótliwością, kłamstwami. Warto o tym rozmawiać z samym chłopakiem. Jego odpowiedź "jesteś inteligentniejsza ode mnie" może wskazywać na niskie poczucie własnej wartości, niepewność siebie w związku, obawa o bycie porzuconym. Wielu osobom trudno zaakceptować, że związek partnerki jest pierwszym w naszym życiu, w którym nie ma hierarchii ani dominacji - w przeciwieństwie do relacji z rodzicami, starszym rodzeństwem, nauczycielami itp. - i trzeba uczyć się zaufania, budowania poczucia bezpieczeństwa i partnerstwa. Moim zdaniem, ważniejsze jest pytanie - jak Pani sobie z tym radzi? Jak reaguje? Jak pozwala siebie traktować? Gdzie stawia Pani granice zachowaniom chłopaka?

Pozdrawiam!

To może być jedna z przyczyn. Ale wcale nie umniejsza jego zachowania. Żaden człowiek nie ma prawa używania form przemocy w stosunku do drugiego człowieka. Warto by było, abyście zasięgnęli porady u psychologa. Niewykluczone, ze jego zachowania biorą sie z przeszłości, podczas psychoterapii mógłby się z tym problemem rozprawić, ponieważ nie kontroluje swojej złości.