Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 5 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uzależnienie od kłamania

mam duży problem bardzo boje się mówić prawde wstydze się swoich zachowań więc kłamię osoby na których mi zależy...właśnie jestem w sytuacji że moje kłamstwo wyszło na jaw i teraz odwróciły się ode mnie przyjaciółki i chłopak co mam zrobić żeby przestać się bać mówić prawde jak moge ich odzyskac ? :(
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Przyjaźń z eks

Rozumiem, ze trudności wynikają właśnie z lęku przed odrzuceniem lub utratą aprobaty społecznej. Zachęcam do pracy nad sobą z psychologiem. Poprawa samooceny, poczucia własnej wartości, pewności siebie i bezpieczeństwa ułatwi Pani konfrontację społeczną, a zasłanianie się nieprawda nie będzie już potrzebne.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Witam, wygląda na to, że nie akceptuje Pani siebie w stopniu który uniemożliwia satysfakcjonujące relacje z innymi. Zachęcam do skorzystania z psychoterapii. Pozdrawiam

0

Witam,
"szlachetne kłamstwo" wpisane jest w nasze życie. Zdarza się, że kłamiemy by kogoś nie urazić. Bo w końcu jakie znaczenia ma to, że sukienka przyjaciółki nie do końca jest w naszym stylu ;)
Rozumiem, że nie o takie kłamstwo tutaj chodzi. Pani kłamstwa są wynikiem lęku przed odrzuceniem, przez ważne dla Pani osoby. Pani obraz siebie, Pani postępowanie, nie satysfakcjonuje Panią na tyle, by być szczerą wobec innych.
Z pewnością jest to obciążające dla Pani, dlatego proponuję spotkanie z psychologiem, który przyjrzy się temu dokładniej i przepracuje z Panią dany problem.

Pozdrawiam serdecznie
Aneta Kaluba

Psycholog kliniczny, terapeuta RTZ.
0

Dzień dobry, trudno się odnieść do pani pytania, nie napisała pani co jest powodem tego, że pani kłamie? Co dają pani kłamstwa? warto odpowiedzieć sobie na te pytania i podjąć decyzję co dalej. Jeżeli problem nie ustąpi zachęcam do kontaktu z psychologiem. Pozdrawiam.

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy