Anemia w ciązy - czym to grozi dziecku?

Witam. Bardzo bym prosiła o interpretację moich wyników. Mam 28 lat, jestem obecnie w 28 tygodniu ciązy. Ostatnio lekarz zlecił mi badania krwi. Gdy przyszłam z wynikami, poprosiłam pielęgniarkę, żeby popatrzyła na moje wyniki, bo było dużo niezgodności. Powiedziała, że mam bardzo silną anemię i że to bardzo niedobrze:( Kiedy pokazałam wyniki lekarzowi, spytał tylko, czy się dobrze odżywiam i powiedział, żebym sobie kupiła lek. Natomiast nie otrzymałam żadnej informacji, czy to grozi czymś mojemu dziecku. Bardzo się martwię, proszę o opinię. Oto moje wyniki: WBC:10,3 H 10(do potęgi 3)/mm (do pot. 3); norma 4,0-10,0; RBC: 3,66L 10(do potęgi 6)/mm (do pot. 3); norma 3,8-5,8; HGB: 9,3 ! g/dl; norma 11,0-16,5; HCT: 33,3 L%; norma 35,0-50,0; PLT: 256 10(do pot. 3)/mm(do pot. 3); norma 150-390; PCT: 201%; norma 100-500; MCV: 91 um(do potegi3); norma 80-97; MCH: 25,5 L pg; norma 26,5-33,5; MCHC: 28,0 L g/dl; norma 30,0-35,0; RDW: 13,3%; norma 10,0-15,0; MPV: 7,9m(do pot. 3); norma 6,5-11,0; PDW: 13,1%; norma 10,0-18,0. DIFF: %LYM: 17,7%; norma17,0-48,0; %MON: 2,9 L%; norma 4,0-10,0; %GRA: 79,4 H%; norma 43,0-76,0; #LYM: 1,8 10(do pot3)/mm (do potegi 3); norma 1,2-3,2; #MON 0,3 L 10 (do pot. 3)/mm (do pot.3); norma 0,3-0,8; #GRA: 8,2 H 10(do pot.3)/mm(do pot.3); norma 1,2-6,8. Trochę tego dużo, ale wolę podać wszystko dokładnie. Dodam też, że to są badania z 7 stycznia, a poprzednie badanie, wykonane 9 listopada, było w porządku. Z góry dziękuję. Ilona K.
28 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Występowanie anemii u kobiet ciężarnych jest poniekąd procesem fizjologicznym. W ciąży dochodzi bowiem do zwiększania objętości krwi krążącej poprzez jej rozcieńczenie - dużo szybciej przybywa osocza niż elementów morfotycznych krwi. Istnieją jednak niedokrwistości zagrażające prawidłowemu rozwojowi płodu. Należy do nich anemia spowodowana utratą krwi oraz niedoborem żelaza i pewnych witamin. Na podstawie podanych przez Panią wyników badań można z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć te niebezpieczne postacie anemii. Proszę kontynuować przyjmowanie preparatu żelaza (wg zaleceń lekarza) oraz zastosować dietę, zawierającą pokarmy bogate w ten pierwiastek (mięso wołowe, wątroba drobiowa, ryby, kapusta, fasola, soja).