Antykoncepcja a zbyt szybki okres

Dobry wieczór! Mam 22 lata, od roku biorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio nie zrobiłam przerwy między opakowaniami. Ostatnią tabletkę drugiego opakowania powinnam wziąć we wtorek 9 lutego, a okres powinnam mieć w piątek 12 lutego. Jednak 7 lutego w niedzielę, ku mojemu zdziwieniu, dostałam okres. Czy jest to możliwe? Nie przerwałam brania tabletek i do wtorku, tak jak to powinno być, zażywałam je. Czy to może objawy jakiejś choroby?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Wcześniejsze wystąpienie krwawienia podczas przyjmowania 2 lub 3 opakowań tabletek bez robienia przerwy nie jest ani niczym niespotykanym, ani nie musi świadczyć o chorobie. Takie zjawisko ma prawo wystąpić (zwłaszcza w przypadku stosowania tabletek o niskiej dawce hormonów). Nie świadczy również o nieskuteczności czy zmniejszonej skuteczności antykomncepcyjnej. Pani zachowanie było prawidłowe (należy wziąć tabletki do końca). Jeśli jedank krwawienia będą się powtarzać (zwłaszcza podczas przyjmowania jednego opakowania), należy wykluczyć inne przyczyny (np. infekcje szyjki macicy). Na razie sądzę, że nie ma Pani powodów do obaw.

Moje uwagi oczywiście dotyczą sytuacji, w której nie zapomniała Pani przyjąć rzadnej tabletki, nie wystąpiła biegunka ani wymioty.