Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 3 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej może nie pojawić się miesiączka?

Mam 27 lat i jestem kobietą, od 9 września zażywam tabletki antykoncepcyjne Y****; biorę je od pierwszego dnia okresu tak jak zalecił lekarz. Zużyłam już całe opakowanie i zaczęłam nowe, a 12 wrzśnia powinnam dostać miesiączke, ale nadal nie mam. Czy to przez to, że zaczełam drugie opakowanie? Ja już tego nie rozumiem?

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Krwawienia można się spodziewać 2-4 dnia przerwy w zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych. To nie jest tak, że w niedzielę zażyje Pani ostatnią tabletkę, a już w poniedziałek dostanie Pani okres. Może on nastąpić (w tym przykładzie) we wtorek, środę, a nawet w czwartek i nie jest to nic niepokojącego (zwiazane jest to z tym, że po zaprzestaniu zażywania tabletek wysoki poziom hormonów jeszcze przez jakiś czas utrzymuje się we krwi). Bez względu na to nowe opakowanie trzeba rozpocząć 7 dnia od skończenia poprzedniego (czyli w tym przykładzie - w niedzielę). 

Jeżeli doustny preparat antykoncepcyjny był przyjmowany prawidłowo, brak krwawienia w okresie nieprzyjmowania tabletek nie musi oznaczać ciąży. Jednak trzeba ją wykluczyć - podczas wizyty u lekarza.

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy