Antykoncepcja - od kiedy liczy się odstawienie tabletek?

Witam serdecznie! Moje pytanie dotyczy antykoncepcji. Miałam stosunek z partnerem w czasie brania drugiej z czterech tabletek placebo środka Y***. Następnie wzięłam kolejne dwie i nie rozpoczęłam kolejnego opakowania. Na czym polega sugestia, że mając stosunek po pominiętej tabletce z pierwszego rzędu (czyli w moim przypadku przypadająca na trzeci dzień po stosunku) tydzień przed jej pominięciem mogło dojść do ciąży? Czy chodzi tu o żywotność plemników, które mogą jeszcze być aktywne w oczekiwaniu na owulację? Kiedy może nastąpić pierwsza owulacja? Od kiedy liczy się odstawienie tabletek - czy nie od początku kolejnych aktywnych tabletek? Jak duża jest szansa, że plemniki przetrwały tak długo? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Warunkiem pełnej antykoncepcji w trakcie przyjmowania tabletek placebo jest rozpoczęcie nowego opakowania w wyznaczonym dniu. W przypadku odstawienia tabletek stosunki mające miejsce w ciągu 4 ostatnich dni poprzedniego blistra należy uznać za niezabezpieczone.

Owulacja zwykle występuje po 14 dniach od daty przyjęcia ostatniej tabletki. Przy dłuższym ich stosowaniu zdarza się wydłużenie cyklu, nawet o kolejne 14 dni, ale nie jest to rzecz pewna. Plemniki w sprzyjających warunkach są w stanie przeżyć nawet 6 dni, co przy krótkich cyklach i wczesnej owulacji wiąże się z ryzykiem ciąży.

W opisanej przez Panią sytuacji ryzyko ciąży jest raczej niewielkie.

Pozdrawiam