Antykoncepcja po raz pierwszy

Rozpoczęłam przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, jednak zostały mi one przepisane na zwykłej wizycie u ginekologa, jedynie po standardowym badaniu. Nie wykonywałam żadnych badań hormonalnych, ale uprzedziłam lekarza, że mam anemię. Zadawałam dużo pytań i byłam właściwie dobrze poinformowana, zresztą bardzo dużo czytałam o tabletkach, skutkach i korzyściach ich przyjmowania oraz wszelakich objawach. Mam 18 lat, pierwszy raz przyjmuję tabletki, jak na razie wystąpił u mnie lekki ból piersi, zauważyłam, że stały się większe, boje się, że przytyję, więc uważam na jedzenie i ćwiczę. Sądzę, że wszystko jest w porządku, jednak piszę tu, aby zadać pytanie, czy mimo iż nie zrobiłam żadnych badań hormonalnych, to czy (bez występowania poważniejszych objawów) jestem nadal dobrze zabezpieczona przed zajściem w ciążę?! Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie jest konieczne wykonywanie badania poziomu hormonów, wskazane jest raczej wykonanie badania krzepliwości krwi. Jeśli stosuje Pani tabletki zgodnie z instrukcją, ryzyko ciąży jest bardzo małe, bliskie zeru.

Pozdrawiam!