Czy pierwszy blister tabletek antykoncepcyjnych w pełni chroni przed niechcianą ciążą?

Mam 18 lat i po raz pierwszy 27 lipca (pierwszy dzień okresu) przyjęłam tabletkę antykoncepcyjną. Brałam je regularnie, o stałej godzinie. Dziś, tj. 17 sierpnia jest pierwszy dzień przerwy. Czekam na okres, ale boję się, że skoro brałam po raz pierwszy tego rodzaju tabletki, to nie zabezpieczyły mnie one prawidłowo podczas stosunków, które odbyły się 1 sierpnia , 7 sierpnia, 11 sierpnia i 15 sierpnia. Dodam, że czuję się dobrze. Jedyny objaw jaki miałam podczas brania to lekkie bóle brzucha i piersi, czasem zmiana nastroju. Teraz jest już dobrze. Czy zatem jest możliwość, że przyjmowane po raz pierwszy tabletki antykoncepcyjne nie działają w pełni tak jak drugi czy trzeci blister? Pozdrawiam, Adria

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ponieważ rozpoczęła Pani stosowanie tabletek antykoncepcyjnych pierwszego dnia okresu, jest Pani zabezpieczona przed ciążą od pierwszego dnia ich przyjmowania. Antykoncepcja hormonalna wykazuje się taką samą wysoką skutecznością już od pierwszej tabletki. Nie ma różncy w skuteczności między pierwszym a kolejnymi opakowaniami. Nie musi się więc Pani obawiać, że doszło do ciąży podczas wymienionych stosunków.

Należy jednak pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna nie jest 100% skuteczna. Jednak jeżeli prawidłowo stosuje Pani tabletki antykoncepcyjne ryzyko ciąży jest znikome.