Arytmia u 23-letniej osoby

Mam problem z arytmią, tzn. "potknięcia" serca w klatce piersiowej - pojedyncze lub podwójne, czasem raz na tydzień, czasem kilka dziennie, czasem po tym czuję osłabienie. Wczoraj miałam "atak" po dużym stresie po czym przez kilka min. serce "szarpało" się, tętno - nieregularne, raz szybkie, raz mocno zwalniało. Mam to od dawna, nasiliło się kilka lat temu (nerwica). 2 kardiologów stwierdzilo że to nerwy, miałam parę EKG (ok) i raz echo (ślad. niedomykalności zastawek). Czy mam się czym martwić?

Witam serdecznie,

Z pani opisu wynika, że są to objawy nerwicowe. Kiedy czujemy stres; obawiamy się czegoś lub czymś zaczynamy się denerwować wywołuje to w nas określone emocje (złość; lęk). Emocje natomiast wpływają na to reakcje fizyczne w naszym ciele. W związku z tym kiedy czujemy lęk będzie to powodować przyśpieszone bicie serca, poczucie gorąco i inne objawy fizyczne. Bardzo często w takich sytuacjach zaczynamy skupiać się na naszych objawach fizycznych, które wydają się nam anormalne i często nie powiązane z odczuwanymi emocjami. To znowu wywołuje w nas jeszcze silniejsze objawy które znowu mogą zwiększać dolegliwości fizyczne. Koło się zamyka i prowadzi często do ataków paniki.
Zalecałabym Pani skorzystanie z wizyty u psychoterapeuty, który nauczy Panią radzić sobie z tymi sytuacjami tak aby nie potęgować w sobie lęku i objawów. Najskuteczniejsza w tym wypadku mogłaby być terapia poznawczo - behawioralna.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska

www.integral.com.pl
www.anna-mochnaczewska.bloog.pl