Czy mam arytmię czy nerwicę serca?

Czy to jest nerwica, czy już arytmia? Lekarze zdiagnozowali u mnie nerwicę serca, ponieważ miewam epizody silnego stresu, które wywołują przyśpieszony puls. Miałam robione wszystkie badania, osłuch i EKG i wszystko wyszło prawidłowo. Zauważyłam jednak jakieś nietypowe objawy serca - nigdy mnie nie bolało, ale zdarza się, że bije niemiarowo. Jakieś pojedyncze szarpnięcia, albo kiedy podczas wypicia wody serce zwalnia, a potem znów przyśpiesza i zwalnia. Bywa, że kiedy wstaję moje serce gwałtownie przyśpiesza, choć nigdy to nie przekroczyło 120-130 uderzeń nawet w stanie silnego stresu. Nigdy nie zrobiło mi się słabo, jednak czasami miewam napady gorąca, a przy tym przyśpieszony puls. Zalecono mi branie blokera i to pomaga na uspokojenie serca i moich nerwów, jednak czasem zdarza się jakieś szarpnięcie nawet po wzięciu blokera.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Stres a zawał serca

Nadmiar obowiązków, presja czasu, dynamiczne życie, powodują życie pod ciągłym stresem. Jego długotrwałe działanie niesie destruktywny wpływ na nasze zdrowie. Warto jednak pamiętać, aby nie obarczać stresu winą za rozwój wszystkich chorób, gdyż inne czynniki, mają w tym o wiele większy udział.

Witam.
Niestety nie jestem lekarzem medycyny, więc moja odpowiedź może nie być dla Pani w pełni satysfakcjonująca.Wydaje mi się, że systematyczna opieka lekarza jest dla Pani zasadna.
Moją uwagę zwraca fakt, iż miewa Pani epizody silnego stresu, co może pogarszać zdecydowania Pani samopoczucie.Może warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty lub psychologa. Poprawa w radzeniu sobie ze stresem może wpłynąć znacząco na poprawę Pani samopoczucia, a co za tym idzie zdrowia.
Stres , który przekracza nasze możliwości radzenia sobie negatywnie wpływana na nasze zdrowie-cierpi na tym nie tylko serce, a także utrudnia nasze codzienne funkcjonowanie.
Pozdrawiam

0
Mgr Marzena Kuriata
Mgr Marzena Kuriata

Witam, jeśli w badaniach specjalistycznych wyniki wyszły prawidłowo, a kardiolog nie rozpoznaje innego schorzenia niż "nerwica serca", najprawdopodobniej Pani objawy wiążą się z jednym z typów zaburzeń nerwicowych. Ponadto Pani koncentracja na objawach płynących z pracy serca (zrozumiała w świetle doświadczanych dolegliwości), może nasilać odczuwanie lęku i koło się zamyka. Zalecam konsultację z psychologiem i - być może w dalszej perspektywie - psychoterapię. Należałoby zobaczyć, z czym wiąże się Pani "nerwica serca".

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty