Ataki paniki, nerwowość a leczenie psychologiczne

Od dziecka byłam nerwowa i bałam się nowych sytuacji. Mieszkam w Anglii i od kiedy urodziłam córkę i zostałam z nią w domu zaczęłam się bać śmierci, potem było gorzej. Dostałam1 ataku paniki u okulisty dziś boje się wyjść z domu. Boje się ze zemdldje i córka zostanie bez opieki. Postanowiłam wrócić do Polski bo inaczej zupełnie oszaleje. Nie wiem gdzie szukać pomocy. Czy można iść do psychologa na ubezpieczenie. Nie stać mnie na prywatnego. Co dzień płacze i spać nie mogę. Pomocy

Witam,
rzeczywiście tak jak Pani pisze dobrze byłoby skontaktować się w psychologiem, urodzenie dziecka i opieka nad nim często jest bardzo obciążająca biologicznie i psychologicznie i wygląda na to, ze potrzebuje Pani specjalistycznej pomocy w tym trudnym czasie. Nie do końca jest dla mnie jasne czy Pani już jest w Polsce czy dopiero planuje powrót. Generalnie w Polsce jest możliwość pomocy z ubezpieczenia, trzeba się skontaktować z Poradnią Zdrowia Psychicznego, często takie są przy Szpitalach Psychiatrycznych, można tam korzystać z psychoterapii indywidualnej, z Oddziałów Dziennych, które oferują psychoterapię grupową w ciągu dnia a jednocześnie nie wiążą się z hospitalizacją i koniecznością przebywania na Oddziale cala dobę, po prostu przychodzi Pani na terapię i potem wraca do domu, choć możliwe, ze zależy to od miejsca zamieszkania. Nie znam niestety sytuacji w Wielkiej Brytanii, ale zapewne także istnieją tam różne, adekwatne formy pomocy, może także są polskojęzyczni psycholodzy. Gdyby chciała się Pani dowiedzieć czegoś więcej, poszukać wspólnie adekwatnej formy pomocy zapraszam do indywidualnego kontaktu, np. poprzez maila. Pozdrawiam

Proszę Pani,

Ten lęk jest symptomem. Może sygnalizować jakieś inne problemy - np obawę przed autonomią i działaniem. Proszę postarać się go tymczasem tolerować. Ale ponieważ utrudnia Pani funkcjonowanie i psuje jakość życia, dobrze będzie jeśli podda się Pani terapii, która zawsze jest godna polecenia. Terapia zasadniczo poprawia jakość życia.
Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski