Ataki paniki, płaczliwość i niechęć do wykonywanej pracy a depresja

Witam! zaczęłam nowa prace, pracuje miesiąc lecz czuje się dziwnie ... nie mam ochoty rano wstawać , w pracy szybko się denerwuje,mam ataki paniki i płaczu, nie wiem co się ze mną dzieje zachowuje się jak dziecko zagubione....mam dopiero 24 lata raz miałam małe spięcie z córkami szefowej może to jakiś ucisk psychiczny ? potrzebuje pieniędzy więc pracuje lecz malo zarabiam mam trudna sytuacje finansowa nie wiem mam ochoty do pracy lecz nie mam wyboru czy to depresja? czekam na odp pozdrawiam

Witam,

Myślę, że jest to reakcja na stres. Trudna sytuacja finansowa, przymus wykonywania obecnej pracy, lęk odczuwany w pracy, oraz być może niechęć do obecnego zajęcia mogą wpływać na to jak Pani się czuje.
Warto sobie odpowiedzieć co tak na prawdę chce Pani robić w życiu? Czy ta praca jest jedyną możliwą czy może warto poszukać czegoś innego? Gdyby to miała być inna praca czy miałabym w niej podobny problem? Jeśli na to ostatnie odpowiedź brzmi twierdząco, warto byłoby się zastanowić jak reaguje Pani na wchodzenie w nowe środowisko. Czy pojawia się lęk i chęć wycofania się; czy jest Pani pełna obaw co do oceny Pani osoby?
Odpowiedzi na te pytania powinny bardziej rozjaśnić sytuację w której Pani się znajduje.
Być może ogólnie boi się Pani opinii innych i każda nowa praca będzie wywoływać u Pani duży poziom stresu - wtedy należałoby nauczyć się (być może przy pomocy specjalisty lub poradników) jak radzić sobie z objawami stresu i podwyższyć swoje poczucie wartości.
Z drugiej strony może być tak, że skrajnie nie lubi Pani pracy, którą musi Pani wykonywać - wtedy jest to wyraźna informacja, iż należy zastanowić się co tak na prawdę chciałaby Pani w życiu robić i jak do tego dążyć (oczywiście uwzględniając wszystkie okoliczności).

Trzymam kciuki,

Anna Mochnaczewska

Po tak krótkiej informacji diagnoza depresji jest nieuprawniona. Dla głębszego zbadania problemu oraz uzyskania trafnej diagnozy najlepiej, aby zgłosiła się Pani do psychologa.
Wydaje mi się, iż przeżywa Pani stres. Stres związany z pracą, jakąś jej częścią, czy też stres bardziej uogólniony na Pani sytuację życiową - trudno mi aktualnie stwierdzić, jednakże polecam zajęcie się tym elementem (jakże niepotrzebnym) Pani życia.
Polecam przede wszystkim zastosować trening relaksacyjny (Jacobsona, Schultza), który pomoże się Pani rozluźnić. Ponadto proszę codziennie zaplanować sobie czas "dla siebie" - zająć się tym, co sprawia Pani przyjemność i daje satysfakcję, co rozluźnia, co wprawia w dobry nastrój. Lęk i płaczliwość mogą być wynikiem stresu, który w żaden (lub niewielki) sposób jest rozładowywany.
Dodatkowo fakt, iż jest Pani nowym pracownikiem również może wpływać na Pani stres (tzw. stres organizacyjny) - jeśli czuje Pani zagubienie, najlepiej będzie porozmawiać z przełożonym na temat Pani obowiązków. Być może podświadomie nie wie Pani co dokładnie ma robić, jaką ma rolę w przedsiębiorstwie itd. Rozmowa na ten temat pozwoli właściwie podjąć obowiązki, a dzięki temu - zmniejszyć stres.
Powodzenia!