Ataki silnej paniki - co się ze mną dzieje?

Witam, Od pewnego czasu mam problemy z normalnym funkcjonowaniem. Mam problemy finansowe, ostatnio straciłem pracę. Mimo to staram się nie tracić pogody ducha. Jednak objawy, o których chcę napisać występowały już wcześniej, ale sporadycznie, teraz się znacznie nasiliły. Ogólnie są dwa i każdy z nich jest bardzo uciążliwy. Pierwszy polega na tym, że w nocy budzę się nagle z krzykiem, wydaje mi się, że się duszę. Serce wali mi tak jak nigdy w normalnych warunkach, wydaje mi się, że dostanę zawału itp. od tak szybkiego bicia serca. Z reguły pomaga mi otwarcie okna na oścież i kilkanaście głębokich wdechów. Czasami wtedy liczę powoli do 20 i to też działa na mnie uspokajająco. Zaznaczam, że dobrze pamiętam swoje sny i gdy się to dzieje to nie jest koszmar tylko taki jakby półsen. Drugi objaw występuje jak przeczytam, usłyszę itp. o jakichś schorzeniach, których objawy są podobne do tego jak ja się czuję to dostaję ataku silnej paniki. Mam dreszcze, trzęsę się cały, serce zaczyna mi szybko bić i czuję silny wewnętrzny niepokój. Sam nie wiem skąd to się bierze i chociaż walczę z tym, to ciężko mi wyjść z takiego stanu. Czasem występują w mojej głowie myśli typu: coś jest ze mną nie tak, to nie jest normalne co czuję itd. Gdy to uczucie nie jest silne to udaje mi się je opanować w kilkanaście minut. Ale bywa tak, że jakaś myśl powraca do mnie kilkukrotnie w ciągu tygodnia i za każdym razem powoduje silny lęk. To już jakaś choroba, tak mi się wydaje. Mam dość, dlatego proszę o poradę. Pozdrawiam, Łukasz

Witam!
Możliwe, że cierpi Pan na zaburzenia lękowe. Jednak zdiagnozować te zaburzenia może lekarz psychiatra na bezpośredniej wizycie.  Pana dolegliwości nasiliły się w ostatnim czasie, kiedy pojawiły się poważniejsze problemy. Lęk towarzyszy nam przez całe życie, czasem jednak staje się zbyt intensywny i utrudnia funkcjonowanie. Tak też mogło być w Pana przypadku.
Warto, żeby oprócz wizyty u lekarza, rozpoczął Pan także psychoterapię. Zaburzenia lękowe leczy się przede wszystkim za pomocą psychoterapii, gdyż pozwala to dotrzeć do przyczyny zaburzeń i rozwiązać wewnętrzne trudności oraz konflikty.
Pomoc specjalistów może pozwolić Panu powrócić do wewnętrznej równowagi i zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować dokuczliwe objawy.

Pozdrawiam

Witam,

Zalecałabym konsultację w Poradni Leczenia Snu lub psychoterapię, w leczeniu, takich zaburzeń jak:
Zaburzenia nerwicowe
Zaburzenia depresyjne
Lęk paniczny
Agorafobia i inne fobie
Fobia społeczna
Bulimia
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
Zespół Stresu Pourazowego
Schizofrenia
Terapia CBT może pomóc zmienić wzory negatywnego myślenia (aspekt poznawczy) - to pozwala ukształtować emocje (aspekt emocjonalny) i zachowanie (aspekt behawioralny), w określonych sytuacjach, co przyczynia się do poprawy samopoczucia.
Takie objawy, które Pan opisują mogą być, w przebiegu zaburzeń nerwicowych i lękowych.
Pozdrawiam serdecznie

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam
Najlepiej skonsultować te objawy z lekarzem i rozpocząć regularną psychoterapię, która pomoże je zniwelować. Pomoc odnajdzie Pani w gabinecie psychiatrycznym i psychologicznym. Leczenie farmakologiczne pomaga opanować objawy nerwicy, jednak w większości przypadków nie leczy przyczyn nerwicy, z którymi poradzi sobie psychoterapia pacjenta.
Pozdrawiam ciepło