Jak leczyć silne ataki paniki?

Pytanie jak leczyc fobie/strach przed krytyka/ ocena wygladu u osoby, ktora byla wyszydzana z tego powodu przez rowiesnikow? Jako skutek pozostal silny strach przed robieniem zdjec, lek przed wystapieniem publicznym, irracjonalna obawa przed odslanianiem ciala, np. noszeniem koszulek z krotkim rekawem. W zasadzie wszystko, co wiaze sie ze skupianiem uwagi na takiej osobie, czy jej wygladzie powoduje teraz silny atak paniki. Reakcja ta jest podswiadoma, bez mozliwosci kontroli. Pozdrawiam, B.
MĘŻCZYZNA, 39 LAT ponad rok temu

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Witam,

W takiej sytuacji warto umówić wizytę u psychologa/psychoterapeuty. Specjalista będzie mógł dokładniej poprzyglądać się objawom by dokładnie określić i nazwać problem oraz zaproponować najbardziej odpowiednią formę pomocy. Etap konsultacji i diagnozy może zająć kilka wizyt. Być może wskazana będzie psychoterapia - jej długość zależy m.in. od diagnozy. Jeśli objawy są bardzo uciążliwe warto rozważyć wizytę u lekarza psychiatry.
Pyta Pan jak leczyć silne ataki paniki, lęk przed wystąpieniami publicznymi i niemal wszystkim co wiąże się ze skupianiem uwagi na sobie - tego rodzaju objawy zgłaszają osoby cierpiące na zaburzenia lękowe (czasem współwystępujące z innymi zaburzeniami). Tego rodzaju trudności leczy się w zależności od szczegółowego rozpoznania i funkcjonowania osoby która zmaga się z objawami poprzez: farmakoterapię, psychoterapię lub psychoterapię w połączeniu z farmakoterapią.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

0

Witam, napisał Pan że odczuwa silny lęk przed oceną, przed sytuacjami w których uwaga skupia się na Panu. Ma to związek z Pana doświadczeniami związanymi z wyszydzaniem przez rówieśników. Objawy mogą wskazywać na zaburzenia lękowe, fobię społeczną. Jest to obawa przed negatywną oceną, odrzuceniem, pojawiająca się w sytuacjach w których inne osoby nas obserwują, w towarzystwie. Proszę zwrócić się do psychologa i skorzystać z psychoterapii. Warto skorzystać z pomocy specjalisty i zastanowić się jak sobie radzić z lękiem, nabrać pewności siebie, nowych umiejętności, tak aby nie wpływało to na Pana relacje społeczne.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

0

Witam Pana
W sytuacjach szczególnie obciążających, na plan
pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk, którego przyczyna często jest nieuświadomiona,
staje się wszechobecny i przyjmuje postać
różnych fobii .
Zaburzenia lękowe, w tym ataki paniki,
nie tylko dezorganizują życie ale też przynoszą
poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają
niezależność, hamują aktywność społeczną
i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
zabierając tym samym całą radość życia.
Zaburzeniom lękowym często towarzyszy
rozdrażnienie, napięcie psychiczne, znaczne
obniżenie nastroju, nieumiejętność odpoczywania…
Mogą też pojawić się problemy zdrowotne.
W leczeniu zaburzeń lękowych, w tym ataków paniki
oraz ich konsekwencji najskuteczniejszym
sposobem dotarcia do przyczyny i znalezienia
sposobu rozwiązania problemu jest psychoterapia.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno
z objawami jak i przyczynami lęków
oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną
o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

0

Witam.
Widzę, że sam potrafi Pan określić jakie doświadczenia z przeszłości wpływają na Pana aktualne problemy. Doświadcza Pan lęku w sytuacjach, gdy uwaga innych jest skierowana w Pana stronę, np. jako mówcy , ale również w sytuacji, gdyby miał Pan założyć koszulkę z krótkim rękawem, którą symbolicznie traktuje Pan jako formę "odsłonięcia" się przed innymi ludźmi.
Gorąco namawiam Pana do konsultacji z psychoterapeutą, któremu podczas bezpośredniego spotkania będzie mógł Pan szerzej opowiedzieć o swoim problemie, co pozwoli na zaproponowanie Panu najlepszej formy pomocy. Prawdopodobnie byłaby to psychoterapia, być może w pierwszym etapie w połączeniu z farmakoterapią przyjmowaną doraźnie, ale o tym musiałby Pan zadecydować po konsultacji z psychiatrą.

Pozdrawiam i życzę poskromienia lęków.
Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty