Jak leczyć silne ataki paniki?

Pytanie jak leczyc fobie/strach przed krytyka/ ocena wygladu u osoby, ktora byla wyszydzana z tego powodu przez rowiesnikow? Jako skutek pozostal silny strach przed robieniem zdjec, lek przed wystapieniem publicznym, irracjonalna obawa przed odslanianiem ciala, np. noszeniem koszulek z krotkim rekawem. W zasadzie wszystko, co wiaze sie ze skupianiem uwagi na takiej osobie, czy jej wygladzie powoduje teraz silny atak paniki. Reakcja ta jest podswiadoma, bez mozliwosci kontroli. Pozdrawiam, B.

Witam,

W takiej sytuacji warto umówić wizytę u psychologa/psychoterapeuty. Specjalista będzie mógł dokładniej poprzyglądać się objawom by dokładnie określić i nazwać problem oraz zaproponować najbardziej odpowiednią formę pomocy. Etap konsultacji i diagnozy może zająć kilka wizyt. Być może wskazana będzie psychoterapia - jej długość zależy m.in. od diagnozy. Jeśli objawy są bardzo uciążliwe warto rozważyć wizytę u lekarza psychiatry.
Pyta Pan jak leczyć silne ataki paniki, lęk przed wystąpieniami publicznymi i niemal wszystkim co wiąże się ze skupianiem uwagi na sobie - tego rodzaju objawy zgłaszają osoby cierpiące na zaburzenia lękowe (czasem współwystępujące z innymi zaburzeniami). Tego rodzaju trudności leczy się w zależności od szczegółowego rozpoznania i funkcjonowania osoby która zmaga się z objawami poprzez: farmakoterapię, psychoterapię lub psychoterapię w połączeniu z farmakoterapią.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Witam, napisał Pan że odczuwa silny lęk przed oceną, przed sytuacjami w których uwaga skupia się na Panu. Ma to związek z Pana doświadczeniami związanymi z wyszydzaniem przez rówieśników. Objawy mogą wskazywać na zaburzenia lękowe, fobię społeczną. Jest to obawa przed negatywną oceną, odrzuceniem, pojawiająca się w sytuacjach w których inne osoby nas obserwują, w towarzystwie. Proszę zwrócić się do psychologa i skorzystać z psychoterapii. Warto skorzystać z pomocy specjalisty i zastanowić się jak sobie radzić z lękiem, nabrać pewności siebie, nowych umiejętności, tak aby nie wpływało to na Pana relacje społeczne.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam Pana
W sytuacjach szczególnie obciążających, na plan
pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk, którego przyczyna często jest nieuświadomiona,
staje się wszechobecny i przyjmuje postać
różnych fobii .
Zaburzenia lękowe, w tym ataki paniki,
nie tylko dezorganizują życie ale też przynoszą
poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają
niezależność, hamują aktywność społeczną
i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
zabierając tym samym całą radość życia.
Zaburzeniom lękowym często towarzyszy
rozdrażnienie, napięcie psychiczne, znaczne
obniżenie nastroju, nieumiejętność odpoczywania…
Mogą też pojawić się problemy zdrowotne.
W leczeniu zaburzeń lękowych, w tym ataków paniki
oraz ich konsekwencji najskuteczniejszym
sposobem dotarcia do przyczyny i znalezienia
sposobu rozwiązania problemu jest psychoterapia.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno
z objawami jak i przyczynami lęków
oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną
o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam.
Widzę, że sam potrafi Pan określić jakie doświadczenia z przeszłości wpływają na Pana aktualne problemy. Doświadcza Pan lęku w sytuacjach, gdy uwaga innych jest skierowana w Pana stronę, np. jako mówcy , ale również w sytuacji, gdyby miał Pan założyć koszulkę z krótkim rękawem, którą symbolicznie traktuje Pan jako formę "odsłonięcia" się przed innymi ludźmi.
Gorąco namawiam Pana do konsultacji z psychoterapeutą, któremu podczas bezpośredniego spotkania będzie mógł Pan szerzej opowiedzieć o swoim problemie, co pozwoli na zaproponowanie Panu najlepszej formy pomocy. Prawdopodobnie byłaby to psychoterapia, być może w pierwszym etapie w połączeniu z farmakoterapią przyjmowaną doraźnie, ale o tym musiałby Pan zadecydować po konsultacji z psychiatrą.

Pozdrawiam i życzę poskromienia lęków.
Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska