Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 2 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Atopowe zapalenie skóry u 20-latki

Witam!Mam 20lat i od 10miesięcy stwierdzone AZS, byłam już w szpitalu oraz w klinice dermatologii w Zabrzu,niestety mimo dużej pielęgnacji,z moją skórą nadal jest źle.IgE mam bardzo niskie,testy alergiczne z wynikiem ujemnym,w rodzinie nie ma ani jednego alergika,nie używam już żadnych kosmetyków kolorowych, pachnących.Zachorowanie na AZS zbiegło się z momentem kiedy rozpoczęłam współżycie z moim chłopakiem,czy to może mieć jakieś powiązanie?Jakie mogę wykonać badania? pozdrawiam serdecznie
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Czy świąd da się zredukować?

Atopowe zapalenie skóry byłoby mniej uciążliwe dla pacjenta, gdyby udało się zredukować świąd. Czy można to zrobić? Na to pytanie odpowiada prof. Jacek Szepietowski.

Witaj,
AZS jest to schorzenie o podłożu alergicznym, którego objawy często nasilają się pod wpłwem stresu, silnych emocji - pozytwnch i negatywnych. Zmiana kosmetków, proszku do prania a nawet perfum może nasilać AZS. Jeżeli współżjesz z chłopakiem i zabezpieczcie się prezerwatwą - to może być przczyna. Na początek od strony dietetcznej mogę Ci zasugerować abyś ograniczyła żwność przetworzoną, kolorową. Przez okres 2 tyg. zastosuj dietę eliminacyjną - staraj się komponować posiłki z: pieczywo pszenne, ser biały (półtłusty), masło/ oliwa z oliwek, jajko, indyk, ryż biały, marchewka, pietruszka, sałata zielona, ziemniak, banan, jabłko. Dodatkowo suplementuj dietę tranem w kapsułkach lub olej z wiesiołka. Do kąpieli/ pod pryśnic stosuj kosmetyki hipoalergiczne np. biały jeleń, ogranicz stosowanie perfum. Jeżeli skóra Cię będzie bardzo swędziała wkąp się w wodzie z mąką ziemniaczaną oraz wpić wapń z kwercetyną. Pozdrawiam, Aneta Kościołek

Dietetyk, biotechnolog, specjalista ds. zdrowia publicznego. Doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
0
Lek. Jolanta Miernicka
Lek. Jolanta Miernicka Dermatolog

Witam.
Uważam że zachorowanie nie ma związku ze współżyciem, dodatkowo należałoby wykonać testy płatkowe w celu zbadania alergii kontaktowej.
Pozdrawiam.

Nie chcę straszyć i być złym prorokiem, ale być może jest Pani uczulona na pot lub spermę partnera.
Są to coraz częstsze przypadki.

Dietetyk, biotechnolog, specjalista ds. zdrowia publicznego. Doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
0

Witam,
tak jak pisałem w prywatnej korespondencji.
Proszę przesłać wszystkie wyniki badan.
Pozdrawiam

Lek. med. Bartosz Pawlikowski jest specjalistą w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Wiedzę i doświadczenie czerpał podczas nauki akademickiej oraz praktyki zawodowej w różnych polskich placówkach medycznych. Brał również udział w misjach zagranicznych. Aktualnie pracuje w Warszawie w Centrum Lasoterapii i Modelowania Sylwetki Elite.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy