Atopowe zapalenie skóry u 20-latki

Witam!Mam 20lat i od 10miesięcy stwierdzone AZS, byłam już w szpitalu oraz w klinice dermatologii w Zabrzu,niestety mimo dużej pielęgnacji,z moją skórą nadal jest źle.IgE mam bardzo niskie,testy alergiczne z wynikiem ujemnym,w rodzinie nie ma ani jednego alergika,nie używam już żadnych kosmetyków kolorowych, pachnących.Zachorowanie na AZS zbiegło się z momentem kiedy rozpoczęłam współżycie z moim chłopakiem,czy to może mieć jakieś powiązanie?Jakie mogę wykonać badania? pozdrawiam serdecznie

Witaj,
AZS jest to schorzenie o podłożu alergicznym, którego objawy często nasilają się pod wpłwem stresu, silnych emocji - pozytwnch i negatywnych. Zmiana kosmetków, proszku do prania a nawet perfum może nasilać AZS. Jeżeli współżjesz z chłopakiem i zabezpieczcie się prezerwatwą - to może być przczyna. Na początek od strony dietetcznej mogę Ci zasugerować abyś ograniczyła żwność przetworzoną, kolorową. Przez okres 2 tyg. zastosuj dietę eliminacyjną - staraj się komponować posiłki z: pieczywo pszenne, ser biały (półtłusty), masło/ oliwa z oliwek, jajko, indyk, ryż biały, marchewka, pietruszka, sałata zielona, ziemniak, banan, jabłko. Dodatkowo suplementuj dietę tranem w kapsułkach lub olej z wiesiołka. Do kąpieli/ pod pryśnic stosuj kosmetyki hipoalergiczne np. biały jeleń, ogranicz stosowanie perfum. Jeżeli skóra Cię będzie bardzo swędziała wkąp się w wodzie z mąką ziemniaczaną oraz wpić wapń z kwercetyną. Pozdrawiam, Aneta Kościołek

Dr n. med. Aneta KoĹcioĹek

Witam.
Uważam że zachorowanie nie ma związku ze współżyciem, dodatkowo należałoby wykonać testy płatkowe w celu zbadania alergii kontaktowej.
Pozdrawiam.