Atypowe komórki nabłonka płaskiego trudne do jednoznacznej oceny

Witam. 22.10 wykonałam cytologie. Wyszła gr III- ASC-US atypowe komórki nabłonka płaskiego trudne do jednoznacznej oceny. Pani doktor skierowała mnie na kolposkopie twierdząc że w tym badaniu wszystko sie wyjaśni. niestety lekarz od kolposkopii dał mi skierowanie na pobranie wycinków. W opisie kolposkopii jest "kolposkopia satysfakcjonująca, podejrzana o CIN. Bardzo prosze o wyjaśnienie co konkretnie mi grozi i czego mogę się spodziewać? Jak wygląda pobranie wycinków? Czy to już rak?

CIN (dysplazaj histologiczna szyjki macicy) jest rozpoznaniem stawianym po ocenie wycinka z szyjki macicy przez patomorfologa. Kolposkopia satysfakcjonująca to znaczy, że cała szyjka była widoczna. Podejrzana o CIN, to znaczy że obraz makroskopowy odpowiada zmianom histopatologicznym o charakterze CIN. Wymaga to jednak potwierdzenia w badaniu histopatologicznym z wycinka. W zależności od stopnia dysplazji (CIN I, II, III) zależny dalsze postępowanie. Sytuacja wymaga dalszej diagnostyki, ale bez niepotrzebnych nerwów.