Badania hormonalne w 6-dniu cyklu

Ponad 3msc temu odstawiłam i postanowiłam zrobić porządne badania, gdyż źle się czułam. 25lat. 6 dzień cyklu: TSH 4.08 (n do 4.2 niemiałam przedtem wyżej niż 2) FTS3 4.88 n3.13-6.76 FTS4 12.91 n12-22 ANTYTG <10 IUml n<115 ANTYTPO 7.76 n<34 Prolaktyna 1214uIUml n102-496 USG tarczycy: Prawy obj 2,2ml Lewy obj 1,9ml W płacie prawym doogonowo położone lekko hypoechogenne pole bez otoczki 7x5mm-tworząca się zmiana? Z tego co zrozumiałam zmiany te wskazują na niedoczynność? A prolaktyna?

Dzień dobry,

Hormony tarczycy z tego co Pani podaje mieszczą się jeszcze w zakresie wartopści referencyjnych, aczkolwiek średnie TSH w Pani grupie wiekowej wynosi ok. 1,5. Jeśli planuje Pani ciążę wówczas konieczne jest leczenie. Jeśli nie ma Pani objawów niedoczynności tarczycy i nie planuje Pani ciąży, to nie ma takiej konieczności. Sprawę zbyt wysokiej prolaktyny trzeba koniecznie wyjaśnić, warto wybrać się do lekarza, aby na początek diagnostyki zlecił Pani test z Metoclopramidem, aby ustalić jaka jest przyczyna hiperprolaktynemii. Najprawdopodobniej jest to hiperprolaktynemia czynnościowa. Jeśli ma Pani objawy , to zaleca się leczenie trwające od 3 do 6 miesięcy i ponowną kontrolę. Tarczyca w usg wyszła bardzo mała, więc jeśli ma Pani objawu niedoczynności tarczycy to warto ją wspomóc, a jeśli nie, to warto za ok. 3 miesiące oznaczyć przynajmniej TSH. Zmiana wymaga kontroli w usg i ew. decyzji dotyczącej biopsji. Zmiany hipoechogenczne są najbardziej podejrzane, ale statystycznie tylko 1 na 20 jest zmianą złośliwą. Zapewne Pani endokrynolog zaplanował kontrolne usg. Jeśli nie, to warto je wykonać najpóźniej za ok. 6 miesięcy. Najprawdopodobniej zmiana ma charakter łagodny, ale sprawdzić trzeba.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz