Co oznacza wynik badania TSH przy zaburzeniach koncentracji?

Witam. Mam 19 lat. Z powodu zmęczenia i braku koncentracji robiłam badania. Tsh wyszło 5,20, ft4 1,7. Internista powiedział, że tarczyce leczy się od wyników 10 w górę, ale mozemy powtórzyc badania za miesiac jesli chce. Jednakże, słyszałam, że w moim wieku tsh powinno wynosić ok. 1,5/2. Czy w takim razie powinnam udać się do endokrynologa, czy to faktycznie nic takiego? Dodam, że jakieś dwa lata temu miałam dwa badania tsh które wyniosły raz około 9, a kolejny raz 2,7.

Dzień dobry,

Jeśli ma Pani podwyższone TSH, przy prawidłowych hormonach obwodowych, to jest to faktycznie subkliniczna niedoczynność tarczycy. Według aktualnych wytycznych leczy się ją zawsze przy TSH > 10 (nawet jeśli nie ma objawów klinicznych) oraz jeśli TSH przekracza górną normę dla danego laboratorium, ale nie przekracza 10 i ma Pani objawy niedoczynności tarczycy lub np. podwyższone przeciwciała. Zawsze, jeśli kobieta planuje ciążę - wówczas TSH powinno być < 2,5, a najlepiej między 1-1,5. Proszę udać się do endokrynologa, z pewnością warto oznaczyć przeciwciała antyTPO i aTG oraz wykonać usg tarczycy. Jeśli ma Pani objawy niedoczynności tarczycy, wówczas warto rozpocząć leczenie, jeśli czuje się Pani świetnie, to nie ma takiej potrzeby, chyba, że planuje Pani ciąży lub przeciwciała będą podwyższone. Między innymi właśnie dlatego warto poszerzyć diagnostykę - już pod kontrolą specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych