Badania w kierunku stwierdzenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Witam, 3 miesiące temu po wysokiej gorączce, biegunkach i bólu w podbrzuszu zapisałem się do gastrologa. Wykonana została kolonoskopia i na jej podstawie stwierdzone colitis ulcerosa. Niedawno inny lekarz powiedział mi, że do stwierdzenia WZJG konieczne jest wykonanie badania histologicznego, którego nie było i polecił żeby zasięgnąć drugiej opinii. Czy rzeczywiście powinienem skonsultować się z drugim lekarzem czy są przypadki kiedy sam obraz endoskopowy wystarczy do stwierdzenia tej choroby?

Witam,

Do rozpoznania WZJG według wytycznych wskazana jest biopsja wykonana podczas badania endoskopowego. Dlaczego? Na przykład dlatego, że w okresie remisji obraz błony sluzowej w endoskopii może być prawidłowy. Według najnowszego wydania podręcznika chorób wewnętrznych - rozpoznanie stawia się na podstawie obrazu endoskopowego i wyniku badaia histopatologicznego wycinka błony śluzowej jelita grubego. Doświadczenie gastoenterolodzy uważają, że mozna postawić rozpoznaniena podstawie samego obrazu endoksopowego. Często mają rację, ale czasami się mylą...

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz