Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego a diagnoza SM

Czy prawidlowy wynik badania plynu mozgowo rdzeniowego daje podstawy do wykluczenia sm?Badanie ogolne-wszystkie wyniki w normie.Badanie immunoglobulin igg w plynie i w surowicy w normie.Synyezy w plynie brak.Prazkow oligoklonalnych w plynie brak.Badania antywirusowe w tym hiv,hcv i inne ujemne.Borelioza ujemna. Czy moge uwazac sm za malo prawdopodobne, czy moge byc w tych 2-5% osob ktore maja sm a nie maja prazkow? Dodam ze wynik mri niecharakterystyczny dla sm.Objawow brak.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Prawidłowy wynik badania płynu mózgowo-rdzeniowego nie daje podstaw do wykluczenia SM. Ponadto podane przez Panią informacje także nie są wystarczające by potwierdzić lub wykluczyć SM. Mówiąc ogólnie, u około 10-15% pacjentów, nawet po przeprowadzeniu wszystkich dostępnych badań, nie można postawić ostatecznej diagnozy. Pomimo tego faktu, specjaliści neurologii są w stanie wykluczyć inne przyczyny objawów charakterystycznych dla SM, a dzięki powtarzaniu badań i obserwacji stanu pacjenta są w stanie zdiagnozować większość przypadków SM. Sugeruję zatem regularną kontrolę u specjalisty neurologa.