To ine oznacza że nie obumra , tak trzeba zbadać po 3 miesiącach i pół roku po urazie , tak normalen ,że trochę szkliwy
Zęby po urazie trzeba kontrolować po miesiącu, 6 miesiącach i po 12. Rtg powinno być wykonane bezpośrednio po urazie a potem po 12 miesiącach. Badanie żywotności jest badaniem bardzo subiektywnych i nie zawsze koreluje z prawdziwym obrazem jaki się dzieje w miazdze zęba. Bardziej miarodajne jest badanie przepływów miazgowych, ale te badania wykonuje się w klinikach akademii medycznych, bo rzadko który gabinet prywatny dysponuje tym sprzętem. Zęby po urazie mogą bardziej reagować na nagryzanie i zmiany temperatury i jest to normalne.
witam
po urazie zęby powinny być pod kontrolą nawet przez kilka lat-zdażają się sytuacje,że ząb obumiera po kilku latach .Kontrole zaleca sie wraz z co polrocznym przeglądem.Jesli ząb reaguje na nagryzanie powyżej 3 miesięcy możliwe ,że jest to reakcja zapalna i takiego zeba bierze się pod szczególna obserwacje.Proszę zwracac uwage na kolor obu zębów( czy np nie ciemnieja,robia się szare) ich wrażliwośc na cieplo ,zimno czy na nagryzanie oraz czy nad zębem nie pojawi się przetoka -te objawy świadczyć mogą o martwicy i tym samym konieczności leczenia kanalowego.
Jednorazowe badanie żywotności zęba po urazie nie daje jednoznacznej informacji o stanie miazgi. Stąd celowośc kilkakrotnych pomiarów w różnych odstępach czasu.
Zdarza sie ,zwłaszcza we wczesnym okresie po urazie , że otrzymuje sie fałszywie pozytywną lub fałszywie negatywną odpowiedź ( np. w przypadku tzw. wstrząsu urazowego ) . Czas powrotu miazgi zęba do własciwej reakcji jest różny , waha sie od kilkunastu dni do nawet 6 miesięcy. Miazga po urazie moze pozostac żywa, obumrzeć od razu lub stopniowo w ciągu dłuższego czasu. Dlatego okresowe badanie zywotności zębów które uległy urazowi obserwujemy przez dłuższy czas.
Zęby powinny być sprawdzone także po 6 i 12 miesiącach po urazie.
„Dentysta przez internet”
Zęby po urazie mogą obumrzeć nawet po dłuższym czasie, dlatego warto je monitorować przez kilka miesięcy, a nawet lat, mimo że obecnie wynik testów żywotności jest prawidłowy. To, że zęby reagują na testy żywotności i nie bolą, jest bardzo dobrym znakiem, ale nie daje gwarancji, że w przyszłości nie dojdzie do martwicy miazgi. Proces obumierania miazgi może być powolny i pojawić się nawet po kilku miesiącach od urazu.
Jeśli masz w planach wykonanie licówek, istotne jest upewnienie się, że zęby są całkowicie zdrowe. Licówki mogą utrudnić późniejszą diagnostykę lub leczenie kanałowe, jeśli ząb obumrze po ich założeniu. Dlatego warto przeprowadzić kolejne badania żywotności przed ich założeniem.
Tkliwość na nadgryzanie górnej jedynki, która nie była bezpośrednio uszkodzona, jest dość powszechna po urazach i może wynikać z lekkiego podrażnienia więzadeł przyzębia. Zwykle ustępuje to samoistnie w ciągu kilku tygodni, ale jeśli utrzymuje się dłużej, należy to omówić z dentystą.
Zaleca się przeprowadzenie kontrolnych badań na żywotność co 1–3 miesiące przez pierwszy rok po urazie, a także wykonanie zdjęć RTG, aby monitorować ewentualne zmiany w korzeniach zębów lub otaczającej kości. Jeśli wyniki będą nadal prawidłowe, można bezpiecznie przejść do planowanego etapu z licówkami. W razie wątpliwości zawsze skonsultuj się z dentystą, który oceni, czy potrzebna jest dalsza obserwacja.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ból zęba obok zęba po urazie – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Ból zęba jedynki po urazie – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Badanie żywotności zębów po urazie – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Bóle zębów przy opukiwaniu – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Przebarwienia zębów przed leczeniem kanałowym – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Tkliwość zębów po złamaniu jedynki – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Wierzbowska
- Tkliwość zębów po urazie – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Ułamanie górnej jedynki po upadku na podłogę – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Sprawdzenie żywotności zębów po urazie – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Co zrobić przy ruchomości zębów? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
artykuły
Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej - miazga zębowa, przyczyny, etapy zapalenia, skutki uboczne
Zapalenie miazgi zębowej to choroba, która kwalifi
Leczenie kanałowe - przebieg, wskazania i leczenie pod mikroskopem
Leczenie kanałowe zęba, inaczej leczenie endodonty
Zęby - budowa szczęki, leczenie kanałowe, protezy, wybielanie
Braki w uzębieniu to uszczerbek na zdrowiu i urodz