Bakterie w kale. Czy należy je leczyć antybiotykami?

Mam pytanie dotyczące mojej 5-letniej córki. Otóż w bakteriologicznym posiewie kału wyhodowano bakterie: citrobacter youngae, w ilości podano liczne i zrobiono antybiogram, dodatkowo zaznaczono że brak E.coli będącej głównym składnikiem tlenowej flory przewodu pokarmowego. Mam pytanie, czy wyhodowaną bakterię należałoby wyleczyć antybiotykiem? Dodam, że córka co jakiś czas (co dwa miesiące) rano wymiotuje, robi śmierdzący kwaśny stolec, dodatkowo dokuczają jej w tym czasie gazy i częste odbijanie pokarmu. Czy może tu w tej bakterii leżeć przyczyna? Córka raczej nie jest dzieckiem chorowitym, ale o ile zachorowała prawie zawsze leczona była Z******* ,na który owa bakteria jest oporna.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Wyhodowana bakteria rzadko jest przyczyną chorób człowieka, chociaż może czasami powodować infekcje dróg moczowych czy zapalenie opon mózgowych. Bakteria ta może występować w jelicie człowieka, ale nie powoduje objawów infekcji, jest komensalem. Poza organizmem człowieka jest szeroko rozpowszechniona w glebie czy wodzie.
Nieprzyjemne dolegliwości Pani córki mogą być związane z metabolizmem tej bakterii.

Antybiotykoterapia nie musi tu być koniecznością, być może lepszą opcją byłyby tu probiotyki.
Są to podawane doustnie wyselekcjonowane kultury bakteryjne lub drożdży, najczęściej pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus), których zadaniem jest korzystne dla zdrowia działanie w przewodzie pokarmowym, poprzez immunomodulację oraz zachowywanie prawidłowej flory fizjologicznej.

Proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym lub pediatrą.

Redakcja abcZdrowie.pl