Bakteryjne zapalenie pochwy u 49-latki

Witam Mam 49 lat, 5 lat temu przeszłam zabieg usunięcia macicy (jajniki pozostały). Jestem osobą aktywną seksualnie, moim problemem są nawracające zapalenia bakteryjne pochwy. Leczenie zawsze jest celowane (po antybiogramie). Przy każdej infekcji mąż jest również leczony (jestem pewna, że nie ma nikogo na boku). Często również po stosunku zdarza się zapalenie pęcherza. Gdzie może tkwić przyczyna, jakie badania wykonać, jak tego uniknąć? Doszło do tego, ze zaczynam obawiać się seksu :(

Lek. Tomasz Budlewski

A czy przy stosunkach jest np. uprawiany seks analny lub oralny? być może przyczyna tkwi w przeniesieniu bakterii lub grzybów. Proponuję udać się do lekarza ginekologa w celu przeanalizowania wielu możliwości. Jeżeli objawy nawracają być może występują u Pani zaburzenia hormonalne, które pozwalają na rozwój stanów zapalnych , być może należy wprowadzić odpowiednie bakterie probiotyczne.