Bardzo proszę wytłumaczyć mi wyniki biopsji mojej mamy, która ma 72 lata. Żaden z lekarzy nie chce powiedzieć mi wprost, co oznaczają te wyniki.

Rozpoznanie: Przewlekła białaczka limfatyczna T-komórkowa. Rai IV. Wyniki badań dodatkowych Hb 11,1g/dl, E 3,59 M/ul, Ht 33,5%, L 24,64 K/ul, PLT 54 K/ul, rozmaz L 80%, S 18%, M 2%. Mielogram: szpik bogatokomórkowy, znaczną większość komórek, miejscami do 100%, stanowią małe, dojrzale wyglądające komórki limfoidalne, poza tym w układzie limfatycznym znajdują się także większe komórki z wciętym jądrem, widoczne liczne cienie Gumprechta, pozostałe układy szpikowe w znacznej regresji, widoczne także skąpe ławice płytek. Immunofenotyp: W badanej próbce krwi dominuje populacja komórek limfoidalnych (ok.66%) o fenotypie CD5-, CD19-, CD20-. Dodam, że mama jeszcze nie podjęła leczenia hematologicznego, leży w szpitalu na oddziale hematologicznym z różą na jednej nodze i stanem zapalnym w kolanie w drugiej nodze. W tej chwili chcą ją wypisać do domu, ponieważ nie mogą podać jej chemii, dopóki nie wyleczy nóg. Proszę o szczerą odpowiedź, jak źle jest z mamą i ile życia jej jeszcze zostało, ponieważ nie wiem, czy jeszcze walczyć,c zy dać już spokój. Z wyrazami szacunku, Jola
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przewlekła białaczka limfatyczna jest rodzajem nowotworu krwi. Choroba może rozwijać się i trwać latami, stąd nazwa "przewlekła". Niestety jest nieuleczalna, co znaczy, że nawet przy zastosowaniu leczenia nie udaje się uzyskać trwalych wyleczeń z tej choroby, a jedynie opóźnić czas jej progresji.

Białaczka u Pani Mamy wywodzi się z limfocytów typu T (podtyp białych ciałek krwi). Według wyników badań, choroba jest aktualnie już w bardzo zaawansowanym stadium (IV - stadia choroby od I do IV). Jest to moment, w którym konieczne jest wzdrożenie leczenia.

Co do oczekiwanej długości życia - statystyki mówią o przeżyciu 1,5-2 lat od momentu rozpoznania choroby w takim stadium. Proszę jednak pamiętac, że każdy choruje indywidualnie i wszystko zależy od pacjenta, a więc wieku, ogolnego stanu zdrowia i chorób towarzyszących.

Najważniejsze jest, aby Mama nie cierpiała. Nawet jeżeli nie uda się zastosować chemioterapii, istnieją różne leki poprawiające jakość życia i zwalczające dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły.