Czy taki lek mógłby mieć zastosowanie w leczeniu?

Ja mam pytanie odnośnie leczenia białaczki limfatycznej u swojego ojca. Obecnie ma 68 lat i od pięciu lat leczy się w klinice hematologicznej we Wrocławiu ostatnio wyczytałem, że jest nowy lek o nazwie R***, ale pani doktor nic nie wspomina o takim leku. Jeśli by można było coś więcej odnośnie tego leku napisać na mój adres bardzo byłbym wdzięczny. mpazicz@wp.pl

Witam serdecznie.

Strategie leczenia w przewlekłej białaczce limfatycznej uzależnione są w dużej mierze od stopnia zaawansowania choroby oraz dynamiki jej postępu. Należy podkreślić, że jest to choroba, która - jak sama nazwa wskazuje jest schorzeniem przewlekłym, którego niestety na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie wyleczyć. U wielu pacjentów, u których dynamika postępu choroby jest niska, przyjmuje się postawę wyczekującą, leczenie włącza się przy odpowiednich wskazaniach w momencie zaostrzenia.

Rituksymab jest tzw. przeciwciałem monoklonalnym, skierowanym przeciwko pewnym cząsteczkom znajdującym się na powierzchni komórek nowotworowych. Jest to lek stosowany głownie w leczeniu chłoniaków - innego, ale podobnego rodzaju nowotworów układu chłonnego, ale podejmowane są próby zastosowania w przewlekłej białaczce limfatycznej. Jest to z pewnością obiecująca terapia, choć tak naprawdę wyniki poznamy za kilka lat - w tej chwili leczenie rituksymabem jest prowadzone w ramach tzw. badań klinicznych. Pana Tata jest leczony w dobrym ośrodku, gdzie jest dostęp do wszelkich nowych terapii i jeżeli będzie taka potrzeba to z pewnością będzie zakwalifikowany do odpowiedniego leczenia także z zastosowaniem nowatorskich preparatów.