Beta hcg poniżej 2 - czy trzeba powtórzyć badanie?

Witam. Byłam na wizycie lekarskiej i Pani Doktor stwierdziła powiększony trzon macicy, radziła, aby za kilka dni zrobić beta hcg. Tak też zrobiłam, dokładnie w 8 dniu fazy lutealnej i jednocześnie 27 dniu cyklu. Wynik byl >2, norma dla tego laboratorium to >5. Więc wyszło, że nie jestem w ciąży. Ale dlaczego wynik w takim razie nie wyszedł 0? Czy może to być bardzo wczesna ciąża, a może doszło do jakiegoś mikroporonienia? W każdym razie moje pytanie brzmi: czy jest sens powtarzać badnie, a jeśli tak, to za ile dni? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wynik oznaczenia poziomu beta-HCG we krwi poniżej 5 (tak jak norma laboratoryjna) pozwala wykluczyć ciążę, przy założeniu, że test został wykonany po zaimplantowaniu zarodka w ścianie macicy, to znaczy ok. 4-5 dnia po zapłodnieniu. Wykryta pewna ilość hormonu w badaniu może wiązać się z pewnym błędem metody oznaczania bądź też wskazywać na bardzo wczesne poronienie (w dniu implantacji).

Nie jest to zjawisko rzadko spotykane. Uznaje się, że ok. 25% wszystkich ciąż jest ronionych, przy czym tylko na 10% poronień są dowody. Statystycznie każda kobieta w wieku rozrodczym traci jedną ciążę, z czego 95% o tym nawet nie wie.

Jeśli badanie było wykonane zbyt wcześnie - tzn. przed zaimplantowaniem zarodka (tj. po 4-5 dniach po stosunku w dniu płodnym) można pokusić się o wykonanie powtórnego oznaczenia stężenia beta-hcg we krwi albo łatwiej o wykonanie testu ciążowego z moczu - za kilka dni (10 dni po przypuszczalnym zapłodnieniu).

Pozdrawiam i życzę powodzenia.