Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 6 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Bezsenność a karmienie piersią

Mam 26 lat i trzymiesięczną córeczkę, która w nocy mniej więcej co 3 godziny domaga się karmienia. Po porodzie przez 2 miesiące spałam dobrze - karmiłam ją (karmię piersią), a następnie zasypiałam w przeciągu pół godziny (nie od razu). Z czasem nie mogłam zasnąć pomiędzy poszczególnymi karmieniami, teraz nie zasypiam także wieczorem - kładę się spać codziennie o tej samej porze - ok. godz. 22. Jestem wówczas senna, pojawiają się pierwsze senne obrazy, ale natychmiast się wybudzam. Później leżę, znajdując się jakby między snem a jawą, po czym ocknę się i wiem, że nie spałam głębokim snem, a jest już 1 w nocy. To bardzo męczące. Jeżeli zasnę, często wybudzam się, nawet gdy dziecko jeszcze śpi i nie domaga się karmienia. Zasypiam normalnie najczęściej dopiero nad ranem, sen jest jednak co 2 - 3 godziny przerywany z konieczności karmienia dziecka. Po przebudzeniu na karmienie rano również często nie zasypiam, tylko znajduję się w jakimś dziwnym letargu. Przed posiadaniem dziecka spałam dobrze, przesypiałam całą noc, choć potrzebowałam więcej czasu na zaśnięcie wieczorem.

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

Witam!

Okres karmienia piersią niemowlaka jest dla matki szczególnym wyzwaniem. Może Pani np. spać z dzieckiem w jednym łóżku, aby nie musieć pokonywać drogi do łóżeczka albo poprosić kogoś bliskiego, np. męża, o przynoszenie dziecka na karmienie. Może Pani też odciągać pokarm w ciągu dnia, a mąż może je podawać przez butelkę zastępując 1-2 nocne karmienia. Warto omówić te problemy w poradni laktacyjnej.

W godzinach popołudniowych może Pani spróbować przespać się w tych godzinach, kiedy również śpi dziecko. Nawet półgodzinna drzemka w ciągu dnia może mieć dobroczynne, regenerujące działanie. 

Przy karmieniu co 2-3 godziny w nocy trudno wskazać leki nasenne, ponieważ nawet leki nowej generacji o krótkim okresie półtrwania przenikają do mleka matki, a ich wpływ na rozwój niemowląt nie został dostatecznie przebadany. Niektórzy zalecają stosowanie preparatów homeopatycznych.

Długotrwała bezsenność wpływa negatywnie na funkcjonowanie w ciagu dnia. Do rozważenia jest, w przypadku uporczywej bezsenności, zaprzestanie karmienia piersią i przejście na preparaty mlekozastępcze.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy