Białaczka limfatyczna przewlekła a kanałowe leczenie zęba

Prosze o porade mam białaczke limfatyczna przewlekłą od 2 lat mam155tys białych krwinek oczekuje na chemie ale lecze zęba i okazuie sie że bedzie martwy czy go dalej leczyc kanałowo czy usunąc obecnie OB wyn.2 .zależy nmi na zebie ale co robić . wyrwać czy zostawić.czerwone krwinki 3,75 hemogl.11.9 płytki krwi 308 kreat.0.6 prosze rownież czym podniesc PH jakim produktem. Dziekuje Danuta

Witam,
Bardzo trudno odpowiedziec jednoznacznie na to pytanie, poniewaz nigdzie w literaturze nie jest powiedziane czy prawidlowo wyleczony zab kanalowo jest ogniskiem zakazenia z ktorego bakterie moga sie rozsiac po calym organizmie. Skonsultuj to z onkologiem i swoim dentysta- tu decyzja nie bedzie latwa. W podrecznikach pisza, ze leczenie kanalowe nie pozbawia zeba wszystkich bakterii, a jedynie z glownego kanalu. W zebie sa rowniez malutkie kanaliki, z ktorych nie da sie mechanicznie usunac bakterii, a jedynie plynami dezynfekujacymi. Nikt do konca Cie nie zapewni, ze w zebie nie ma bakterii. Jesli jednak zdecydujesz sie na leczenie kanalowe to szukaj lekarza endodonty-specjalizujacego sie w leczeniu kanalowym, gdzie to leczenie bedzie przeprowadzone w koferdamie-gumie oslaniajacej zab(ochronie zeba przed bakteriami ze sliny), z plukaniem odpowiednimi srodkami dezynfekujacymi, aktywacja ultradzwiekami i mikroskopem-co ulatwi wychwycenie wszelkich kanalow dodatkowych-jesli takie wystapia).Powodzenia

W przypadku leczenia kanałowego musi być ono przeprowadzone w aseptycznych warunkach. Tylko takie leczenie na jednej wizycie i w dużym powiększeniu pod mikroskopem gwarantuje prawidłowe oczyszczenie kanałów korzeniowych. Jeżeli lekarz prowadzący zezwala na leczeni, warto takiego zęba ratować.

Proszę skonsultować się ze Swoim lekarzem prowadzącym leczenie onkologiczne , zazwyczaj można przeprowadzić leczenie kanałowe , ale dobrze by było aby zrobione było to na jednej wizycie i bardzo dokładnie najlepiej w powiększeniu czyli z zastosowaniem mikroskopu i wg protokołu zalecanego przez Europejskie Towarzystwo Endodontyczne (ESE).
Można sprawdzić na stronie www.endodoncja.pl