Biorę drugie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jestem już zabezpieczona?

Zastanawiam się, czy jestem już zabezpieczona. Wiedziałam, że tabletki należy wziąć w 1. dniu krwawienia, lecz na początku miałam lekkie plamienie. Pigułkę wzięłam jakoś 4.-5. dnia, gdy plamienie lekko się wzmocniło. Zrobiłam tak, gdyż w mojej sytuacji ciężko było stwierdzić 1. dzień normalnej miesiączki. Na drugi dzień mój okres zniknął. Pojawił się 4. dnia 7-dniowej przerwy. Przez cały czas (1. opakowanie) dodatkowo zabezpieczałam się prezerwatywą, bo nie wiem czy w takiej sytuacji można zaufać już pigułkom. Wczoraj pół godz. przed wzięciem 6. tabletki z drugiego opakowania (wszystkie biorę o stałej porze, przerwę 7-dniową zrobiłam) kochałam się z chłopakiem - już bez prezerwatywy. Czy przy 2. opakowaniu jestem już zabezpieczona?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki już przy pierwszym opakowaniu uzyskały pełną skuteczność antykoncepcyjną, więc nie musi się Pani martwić. Jest już Pani zabezpieczona przed ciążą.

Pierwszą tabletkę pierwszego opakowania należy przyjąć do 7 dni od wystąpienia miesiączki. Jeżeli zrobi się to później niż 24 godziny od początku krwawienia (ale przed upływem 7 dni), należy się dodatkowo zabezpieczać przez tydzień. Potem tabletki uzyskują pełną skuteczność.