Blokada ruchowa kolana a diagnostykakolan

Witam. Odkąd pamiętam miałam problem z lewym kolanem. Często przy większym wysiłku blokowało mi się tak, że nie mogłam go wyprostować. W szkole średniej doszło do tego, że przez 3 tygodnie chodziłam z opatrunkiem na nodze, a właściwie nie chodziłam bo skakałam na jednej nodze. To był najdłuższy okres kiedy nie mogłam go wyprostować. Lekarze zupełnie nic nie wiedzieli, a kiedy prosiłam o skierowanie na rezonans mówili że nie jest konieczne. Od niedawna mam problem z lewym kolanem.Co to może być?

Szanowna Pani,

Blokada stawu kolanowego jest typowym objawem uszkodzenia łąkotki, której uszkodzony fragment raz po raz wkleszcza się pomiędzy powierzchnie stawowe - kości udowej i piszczelowej uniemożliwiając wyprost. Jeśli dolegliwości pojawiły się bez ewidentnego urazu i trwają od wieku młodzieńczego, być może ma Pani nietypowo zbudowaną łąkotkę tzn. łąkotkę tarczowatą. Konieczne należy to zbadać. Rezonans nie musi być w tej sytuacji niezbędnym badaniem, choć oczywiście pomocnym. Najważniejsze jest profesjonalne, umiejętne zbadanie kolana przez ortopedę zajmujacym się leczeniem kolan. Łąkotka tarczowata dająca objawy, jaj również uszkodzenia łąkotek wymagają leczenia operacyjnego , czyli tzw. artroskopii kolana. Więcej informacji znajdzie Pani na stronach poznańskiej kliniki zajmującej diagnostyką i leczeniem wyłącznie kolan - artrocenter.pl .

Z wyrazami szacunku,
Jędrzej Kosmowski