Ból brzucha i biegunka w stresowych sytuacjach

Witam! Mam 30 lat, od kilku lat borykam się z problemami jelitowymi, na sytuacje stresowe odczuwam natychmiastowa potrzebę pójścia do toalety, w sytuacjach ogromnego stresu dostaję natychmiast biegunki i odczuwam również skręcający ból po lewej stronie brzucha. Jestem po dwóch porodach przez cesarskie cięcie. Po pierwszym porodzie miałam anemię (miałam dużego mięśniaka ok, 10 cm), ale wyniki poprawiały się. Po drugim miałam już anemię mniejszą i wyniki również się poprawiały. Po drugim porodzie po jakimś czasie zaczęłam odczuwać ból w podbrzuszu przy załatwianiu się, który ustawał po załatwieniu się.

Moje stolce są różne, raz papkowate raz miękkie, czasami mam wrażenie po załatwieniu jakbym miała pełny brzuch, często odczuwam pieczenie i szczypanie w okolicach odbytu. Po porodach odczuwałam bardzo silne bóle odbytu, tak że aż podskakiwałam na sedesie. Te dolegliwości ustały, pojawiło się również wtedy lekkie krwawienie, które również ustało po zastosowaniu procktohemolanu. Jestem osobą po usunięciu żylaka całej lewej nogi. Jestem osobą bardzo nieodporną na stres i często bardzo się denerwuję. Bardzo proszę o poradę, na razie byłam u ginekologa i u hematologa.

Witam! Na podstawie opisu można wnioskować, że istnieją 2 główne problemy: bóle brzucha oraz bóle z okolicy odbytu. Istnieje wiele przyczyn bólu brzucha, ale w Pani sytuacji wydaje się, że dolegliwości mają silny związek z układem nerwowym i psychiką. W związku z tym najbardziej prawdopodobną przyczyną wydaje się być zespół jelita drażliwego. Jeśli chodzi o dolegliwości w okolicy odbytu to być może problemem są żylaki odbytu. Aby ustalić dokładną przyczynę dolegliwości wskazana jest konsultacja gastroenterologiczna. Po zebraniu szczegółowego wywiadu oraz przeprowadzeniu badania fizykalnego lekarz będzie mógł wstępnie ocenić przyczynę, zlecić ewentualne badania dodatkowe (kolonoskopia) oraz zastosować odpowiednie leczenie. Pozdrawiam serdecznie!