Ból duszy. Objawy depresji

Witam serdecznie. Jestem 25-letnią kobietą. Zawsze byłam osobą wrażliwą, płaczliwą, dobrą, niestety z niskim poczuciem własnej wartości, nie lubiłam siebie. To było w dzieciństwie. W sumie nadal tak jest, a szczególnie od ostatnich dwóch lat.

Zrobiłam coś głupiego i bardzo bardzo tego żałuję, jednak z moim niskim poczuciem wartości nie mogę sobie wybaczyć tego co zrobiłam. Mówię sobie, że każdy człowiek może kiedyś zbłądzić, ma do tego absolutne prawo, że wystarczy sobie wybaczyć i iść dalej, jednak jak sobie przetłumaczę to na mój głupi mózg i jest mi już dobrze, to po dwóch miesiącach dolegliwości wracają.

Znów gnębi mnie poczucie winy, jest mi źle, boli mnie dusza, czuję niepokój i lęk, chcę płakać i trwa to od 2 tygodni do miesiąca. Potem jest mi lepiej, ale złe samopoczucie wraca i wraca. Ostatnio czułam sie dobrze przez aż pół roku i myślalam, że się wyleczyłam z tej nie wiem jak to nazwać, depresji (?), ale niestety ból powrócił. Boję się o siebie, chciałabym nie czuć się tak strasznie, chciałabym być wolna, ale jedynym dla mnie rozwiązaniem byłoby cofnąć czas i wszystko naprawić, ale się tak nie da, więc płaczę dalej.

Wiem ze to głupie, powinnam sobie przebaczyć, wyciągnąć wnioski i dalej żyć normalnie, prawda? Proszę o słowa otuchy, mam nadzieję, że to nie jest depresja, choć pewnie jest… Cały czas mam nadzieję, że ten stan duszy mi przejdzie i że znów będę szczęśliwa.

Witam!

Pani problemy wynikają przede wszystkim z zaniżonej samooceny, poczucia winy i tendencji do rozpamiętywania przeszłości. Myślę, że rozwiązanie ich, poznanie własnej wartości i pozbycie się poczucia winy poprawi Pani stan.

Warto, by skorzystała Pani z pomocy psychoterapeuty i przepracowała trudne emocje i przeżycia. Może się Pani uwolnić od demonów przeszłości i cieszyć się swoim życiem. Musi Pani jednak podjąć systematyczną pracę nad swoimi problemami i postarać się je rozwiązać.

Pomoc specjalisty będzie niezbędna, by odnalazła Pani odpowiednią drogę i konstruktywnie rozwiązała sprawy z przeszłości. Dzięki temu poprawi Pani swoje samopoczucie i nauczy się, jak radzić sobie w stresujących i obciążających sytuacjach.

Pozdrawiam