Ból kości a nadwaga

witam, bolą mnie kości , jak mam wstać to czuję ból w kończynach zwłaszcza w pachwinach obu nóg, wprawdzie jestem gruba, ale ból w tym miejscu ? i w kolanach , co robić?

Dzień dobry!
Nadwaga ma wpływ na cały organizm. Każde dodatkowe kilogramy to potężne obciążenie na stawy. Dodatkowo przyspieszają ich zużycie: biodra, kolana, kręgi. Bardzo często nadwaga doprowadza do chorób zwyrodnienia stawów. W trosce o jak najlepszą diagnozę dla Pani, proszę się zgłosić do specjalisty, mam tu na myśli i dietetyka i lekarza rodzinnego.
Pozdrawiam!

Szanowna Pani,
Ból w obrębie pachwin i kolan może świadczyć o wielu dolegliwościach, np. zmianach zwyrodnieniowych w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów biodrowych lub kolanowych, o które łatwo przy nadwadze. Tych objawów nie należy bagatelizować. Sugerowałabym konsultację z lekarzem ortopedą, aby jednoznacznie określić co jest przyczyną dolegliwości bólowych. Praca nad unormowaniem masy ciała nie pozostanie bez znaczenia, o tyle, że każdy nadprogramowy kilogram to pięciokilogramowe przeciążenie dla stawów kolanowych i siedmiokilogramowe dla kręgosłupa.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego,
Dietetyk,
Ewa Myszka