Ból kostki

Witam. Mam 31 lat, Od ok. 3 miesięcy dokucza mi potworny ból kostki podczas chodzenia. Od mniej więcej 2 tygodni ból dokucza mi również, ale okresowo, w spoczynku. Ból ten jest tępy, w spoczynku (również w nocy), trwa ok. 15-20 minut poczym zanika i pojawia się ponownie. Kostka nie jest ani opuchnięta, ani zaczerwieniona i gorąca. Wygląda okej, a boli nie na wierzchu, lecz wewnątrz. Stosowałam opaskę uciskową, żel ALCAZIAJA i nic. Nie byłam też przeziębiona i nie biorę też żadnych leków. Czy powinnam się niepokoić? Jaka może być tego przyczyna i czy powinnam zrobić jakieś badania?
31 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ból kostki, który Pani opisuje nie może zostać zdiagnozowany bez osobistego zbadania przez lekarza (najlepiej ortopedę). Konieczne będzie wykonanie badania rentgenowskiego. W pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy nie doznała Pani żadnego urazu, np. skręcenia stawu skokowego, lekkiego nadwyrężenia itp. Może to być też spowodowane tzw. sekwencją przewlekłych mikrourazów w wyniku np. przeciążenia tej okolicy - czy ostatnio dużo Pani chodziła, biegała, skakała itp.? Jeśli nie jest to sprawa przeciążeniowa, należy wykluczać kolejne przyczyny. Jest ich dużo, dlatego też nie będę ich wszystkich wymieniać.

Proponuję przede wszystkim zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego/internisty w celu zbadania i skierowania do specjalisty. Jeśli ból będzie nie do wytrzymania, można zgłosić się na ostry dyżur ortopedyczny. Doraźnie proponowałbym stosowanie doustnych leków przeciwbólowych (jeśli nie ma przeciwwskazań). Miejscowo na kostkę do czasu zbadania proszę nic nie nakładać, ani nie stosować opasek elastycznych i innych ortez - mogą okazać się bardziej szkodliwe niż pomocne.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.