Ból lewego uda u 6-latki

Moja 6,5 letnia córka od kilku dni co wieczór skarży się na ból jednego uda. Ból lewej nogi, od pachwiny. Nie ma żadnego zaczerwienienia, obrzęku. Nie było również żadnego urazu. W ciągu dnia nic nie boli. Dzisiaj zauważyłam rumień, zaczerwienienia na policzkach. Dodam, że dwa tygodnie temu przeszła chorobę bostońska. W tej chwili ma lekki katar, żadnej gorączki. Proszę o radę co to może być?

Lek. Bartosz Szarawarski

O ile może Pani z całą pewnością wykluczyć uraz, warto by dziecko zobaczył lekarz i przeprowadził dokładny wywiad i badanie. Należy określić, czy ból dotyczy mięśnia, innych elementów łącznotkankowych, czy może pochodzi ze kości udowej lub stawu biodrowego. Wiek, częściowo lokalizacja i pora dnia, kiedy ból pojawia się mogłyby sugerować tzw. bóle wzrostowe, ale te zazwyczaj są krótkotrwałe, napadowe i raczej symetryczne Bóle mięśni po infekcji pojawiają się zazwyczaj bezpośrednio w okresie zdrowienia i dotyczą podudzi. W kwestii rumienia, nie wynika w pytaniu jednoznacznie, gdzie on występuje i jaki jest, jednak rumień o wymiarze > 5 cm z towarzyszącymi niespecyfizcznymi objawami bólowymi, może być objawem boreliozy po ukąszeniu przez kleszcza. Należy porównać obydwie kończyny ze sobą - palpacyjnie oraz zmierzyć je i wdrożyć ewentualne postępowanie diagnostyczne i lecznicze. Życzę wszystkiego dobrego.