Nietypowy rumień - czy to borelioza?

Niedawno zaraziłam się boreliozą (w połowie lipca ukąsił mnie kleszcz, po którym nie było rumienia, tylko pojawiła się niewielka krosta i odczuwam kłująco-szczypiące, przemijające bóle w różnych częściach ciała, głównie w mięśniach, okolicach stawów, również na głowie - test Western Blot dał wynik dodatni). Moje pytanie dotyczy jednak mojego dziecka. Około 1,5 tygodnia temu zauważyłam u niego na brzuchu spore, lekko wypukłe, swędzące zaczerwienienie - ok. 6 cm. Miałam wrażenie, że poza głównym ogniskiem (ukłuciem) są jeszcze dwa, małe podogniska. Zaczerwienienie po 2-3 dniach zbladło i w tej chwili skóra jest nieznacznie (prawie niewidocznie) ciemniejsza w tym miejscu. Sądziłam, że to pewnie jakaś meszka lub inny owad. Dziś jednak zauważyłam w miejscu ukąszenia (głównego) niewielką (ok. 5 mm średnicy) czerwoną plamkę - wypukłą i swędzącą. Czy takie objawy mogą świadczyć o kontakcie z kleszczem? Samego owada nie zauważyłam. Być może jestem przewrażliwiona po moich przejściach.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Rumień po ugryzieniu kleszcza jest zmianą wczesną, pojawiającą się nie później niż po 30 dniach od daty ugryzienia. Nie precyzuje Pani w swoim opisie, kiedy mogło dojść do ugryzienia, dlatego trudno jest mi odnieść się do tego problemu.

Rumień ma charakterystyczny wygląd. Zwykle przybiera formę okrągłą, z wyraźnym czerwonym odgraniczeniem od zdrowej skóry. Wewnątrz zmiany obserwowane jest zwykle przejaśnienie. Zmiany te nie swędzą, ani nie bolą.

Jeżeli jednak ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, zawsze może Pani zaprowadzić dziecko do pediatry lub dermatologa dziecięcego, który obejrzy zmianę i ustali właściwe rozpoznanie.

Pozdrawiam