Ból z tyłu głowy: co to oznacza?

Witam, Mój problem polega na tym ze od kilku dni mam ciągły ból z tyłu głowy. Co jakiś czas zatykają mi się uszy i mniewam duszności. Byłem u lekarza, ale powiedział, że przejdze samo. Czasami też mam odruchy wymiotne. Co to może być? Dodam też ze od kilku lat lecze się na nadciśnienie. Biorę tabletki Nebilet 5 mg po pół tabletki dziennie i ciśnienie mam w normie. Czy powinienem zrobić jakieś badania? Nie wiem za bardzo od czego mam zaczać. Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić z moim problemem czy wcześniej mam robić jakieś wyniki ?.Będe wdzięczny za szybka odpowiedź Dziękuje i pozdrawiam.  
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Jest wiele przyczyn takiego bólu głowy, jaki Pan opisuje. Na wstępie zaznaczę, że dalsza diagnostyka jest niezbędna i należałoby wykonać podstawowe badania w oparciu o wywiad i badanie fizykalne, więc jeżeli objawy nie ustępują proszę niezwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem.

Bólu zlokalizowanego z tyłu głowy nie należy lekceważyć. Chociaż najczęstsze jego przyczyny są niegroźne i związane z nieprawidłowym trybem życia, np. brak snu, przepracowanie, omijanie posiłków, czy też z przeziębieniem - to czasami może być zwiastunem bardziej poważnych chorób.

Lista przyczyn, które mogą powodować u Pana opisane objawy, jest bardzo długa. Poniżej podaję te, które należałoby wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności:

nadciśnienie tętnicze, które jako pierwsze powinno zostać wykluczone

migrenowe bóle głowy, które łączą się często z objawami dodatkowymi jakie pan opisuje (zaburzenia widzenia, wymioty, nietolerancja hałasu)
zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
-  utrzymywanie głowy w tej samej pozycji przez dłuższy czas (praca przed komputerem, prowadzenie samochodu)
zapalenie zatok, chociaż nie jest to charakterystyczna lokalizacja
-  napięciowe bóle głowy związane ze stresem
nadużywanie alkoholu i palenie papierosów

Proszę potraktować poważnie swoje dolegliwości i wspólnie z lekarzem postarać się dociec ich przyczyny.

Pozdrawiam serdecznie.



 

0
Magdalena Mroczek
83 poziom zaufania

Ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie bólu głowy. Diagnostyką bólu głowy zajmuje się głównie neurolog, jednak jeśli diagnoza jest dość prosta, może ją postawić lekarz rodzinny. W diagnostyce bólów głowy bardzo ważną rolę odgrywa wywiad lekarski: Kiedy zaczął się ból głowy? Jak mocny jest on na skali od 1 do 10? Czy wybudza w nocy? Jaki ma charakter? (pulsujący, kłujący, uciskowy) Czy nasila się po pochyleniu do przodu? Czy występuje napadowo?

Ból głowy z tyłu głowy może być związany z nadciśnieniem. Ważne jest tutaj jakiego rzędu ma Pan wartości ciśninia. Czy są to wartości ponad 200 mmHg? Ból głowy związany z podwyższeniem ciśnienia występuje głównie rano, ponieważ wtedy ciśnienie jest z reguły najwyższe i jest to ciągły ból w okolicach potylicy. Pojawia się głównie wtedy, gdy ciśnienie rośnie skokowo lub jego wartość jest bardzo wysoka. Przy bardzo wysokich wartościach ciśnienia trzeba rozważyć rozszerzoną diagnostykę i poszukać rzadkich jego przyczyn. Przy występowaniu bólu głowy w potylicy warto zawsze zmierzyć ciśnienie tętnice i jeśli jest ono zbyt wysokie, zmodyfikować jego leczenie - to może zrobić lekarz rodzinny.

Często zdarza się, że trudno jest dobrze zlokalizować ból głowy. Ból moze np. promieniować na tył głowy od zęba lub zatok. Ból związany z zapaleniem tętnicy skroniowej również może promieniować do tyłu głowy. Niektóre objawy, kóre Pan opisuje przypominają objawy towarzyszące migrenie, jednak wtedy ból jest najczęściej jednostronny i pulsujący.

Bólu głowy na pewno nie należy lekceważyć, bo może on być przyczyną poważnych chorób. W Pana przypadku na pewno bardzo ważny jest pomiar ciśnienia krwi za każdym razem, przy występowaniu tego rodzajów bólu głowy. Lekarz może też, po odpowiedniej diagnostyce, zlecić leczenie przeciwbólowe lub, w przypadku migreny, profilaktykę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty