Jest wiele przyczyn takiego bólu głowy, jaki Pan opisuje. Na wstępie zaznaczę, że dalsza diagnostyka jest niezbędna i należałoby wykonać podstawowe badania w oparciu o wywiad i badanie fizykalne, więc jeżeli objawy nie ustępują proszę niezwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem.
Bólu zlokalizowanego z tyłu głowy nie należy lekceważyć. Chociaż najczęstsze jego przyczyny są niegroźne i związane z nieprawidłowym trybem życia, np. brak snu, przepracowanie, omijanie posiłków, czy też z przeziębieniem - to czasami może być zwiastunem bardziej poważnych chorób.
Lista przyczyn, które mogą powodować u Pana opisane objawy, jest bardzo długa. Poniżej podaję te, które należałoby wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności:
- nadciśnienie tętnicze, które jako pierwsze powinno zostać wykluczone
- migrenowe bóle głowy, które łączą się często z objawami dodatkowymi jakie pan opisuje (zaburzenia widzenia, wymioty, nietolerancja hałasu)
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
- utrzymywanie głowy w tej samej pozycji przez dłuższy czas (praca przed komputerem, prowadzenie samochodu)
- zapalenie zatok, chociaż nie jest to charakterystyczna lokalizacja
- napięciowe bóle głowy związane ze stresem
- nadużywanie alkoholu i palenie papierosów
Proszę potraktować poważnie swoje dolegliwości i wspólnie z lekarzem postarać się dociec ich przyczyny.
Pozdrawiam serdecznie.
Ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie bólu głowy. Diagnostyką bólu głowy zajmuje się głównie neurolog, jednak jeśli diagnoza jest dość prosta, może ją postawić lekarz rodzinny. W diagnostyce bólów głowy bardzo ważną rolę odgrywa wywiad lekarski: Kiedy zaczął się ból głowy? Jak mocny jest on na skali od 1 do 10? Czy wybudza w nocy? Jaki ma charakter? (pulsujący, kłujący, uciskowy) Czy nasila się po pochyleniu do przodu? Czy występuje napadowo?
Ból głowy z tyłu głowy może być związany z nadciśnieniem. Ważne jest tutaj jakiego rzędu ma Pan wartości ciśninia. Czy są to wartości ponad 200 mmHg? Ból głowy związany z podwyższeniem ciśnienia występuje głównie rano, ponieważ wtedy ciśnienie jest z reguły najwyższe i jest to ciągły ból w okolicach potylicy. Pojawia się głównie wtedy, gdy ciśnienie rośnie skokowo lub jego wartość jest bardzo wysoka. Przy bardzo wysokich wartościach ciśnienia trzeba rozważyć rozszerzoną diagnostykę i poszukać rzadkich jego przyczyn. Przy występowaniu bólu głowy w potylicy warto zawsze zmierzyć ciśnienie tętnice i jeśli jest ono zbyt wysokie, zmodyfikować jego leczenie - to może zrobić lekarz rodzinny.
Często zdarza się, że trudno jest dobrze zlokalizować ból głowy. Ból moze np. promieniować na tył głowy od zęba lub zatok. Ból związany z zapaleniem tętnicy skroniowej również może promieniować do tyłu głowy. Niektóre objawy, kóre Pan opisuje przypominają objawy towarzyszące migrenie, jednak wtedy ból jest najczęściej jednostronny i pulsujący.
Bólu głowy na pewno nie należy lekceważyć, bo może on być przyczyną poważnych chorób. W Pana przypadku na pewno bardzo ważny jest pomiar ciśnienia krwi za każdym razem, przy występowaniu tego rodzajów bólu głowy. Lekarz może też, po odpowiedniej diagnostyce, zlecić leczenie przeciwbólowe lub, w przypadku migreny, profilaktykę.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ból głowy z tyłu i wysokie ciśnienie – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Interpretacja wyniku pomiaru ciśnienia – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Ból z tyłu głowy u 21-latka – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Co oznaczają bóle z tyłu głowy? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Co oznacza ból skroni i potylicy? – odpowiada Lek. Wojciech Zygmunt
- Vestibo a bóle i zawroty głowy – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Zawroty głowy i objawy ciśnienia w głowie u 37-latka – odpowiada Lek. Bianka Małczuk
- Ból głowy – jakie badania do diagnostyki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Uciski tyłu głowy i nosa – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Kłująco-pulsujący ból z tyłu głowy – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
Ból z tyłu głowy. "Jeśli trwa codziennie, to jest to bardzo niepokojący sygnał"
Ból z tyłu głowy może mieć wiele przyczyn. Zazwycz
Koitalny ból głowy - przyczyny, objawy i leczenie
Koitalny ból głowy jest dolegliwością związaną z a
O jakich chorobach świadczą bóle głowy?
Wysokie ciśnienie, stres i duży wysiłek - ból głow