Ból z tyłu głowy: co to oznacza?

Witam, Mój problem polega na tym ze od kilku dni mam ciągły ból z tyłu głowy. Co jakiś czas zatykają mi się uszy i mniewam duszności. Byłem u lekarza, ale powiedział, że przejdze samo. Czasami też mam odruchy wymiotne. Co to może być? Dodam też ze od kilku lat lecze się na nadciśnienie. Biorę tabletki Nebilet 5 mg po pół tabletki dziennie i ciśnienie mam w normie. Czy powinienem zrobić jakieś badania? Nie wiem za bardzo od czego mam zaczać. Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić z moim problemem czy wcześniej mam robić jakieś wyniki ?.Będe wdzięczny za szybka odpowiedź Dziękuje i pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Jest wiele przyczyn takiego bólu głowy, jaki Pan opisuje. Na wstępie zaznaczę, że dalsza diagnostyka jest niezbędna i należałoby wykonać podstawowe badania w oparciu o wywiad i badanie fizykalne, więc jeżeli objawy nie ustępują proszę niezwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem.

Bólu zlokalizowanego z tyłu głowy nie należy lekceważyć. Chociaż najczęstsze jego przyczyny są niegroźne i związane z nieprawidłowym trybem życia, np. brak snu, przepracowanie, omijanie posiłków, czy też z przeziębieniem - to czasami może być zwiastunem bardziej poważnych chorób.

Lista przyczyn, które mogą powodować u Pana opisane objawy, jest bardzo długa. Poniżej podaję te, które należałoby wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności:

nadciśnienie tętnicze, które jako pierwsze powinno zostać wykluczone

migrenowe bóle głowy, które łączą się często z objawami dodatkowymi jakie pan opisuje (zaburzenia widzenia, wymioty, nietolerancja hałasu)
zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
-  utrzymywanie głowy w tej samej pozycji przez dłuższy czas (praca przed komputerem, prowadzenie samochodu)
zapalenie zatok, chociaż nie jest to charakterystyczna lokalizacja
-  napięciowe bóle głowy związane ze stresem
nadużywanie alkoholu i palenie papierosów

Proszę potraktować poważnie swoje dolegliwości i wspólnie z lekarzem postarać się dociec ich przyczyny.

Pozdrawiam serdecznie.

Magdalena Mroczek

Ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie bólu głowy. Diagnostyką bólu głowy zajmuje się głównie neurolog, jednak jeśli diagnoza jest dość prosta, może ją postawić lekarz rodzinny. W diagnostyce bólów głowy bardzo ważną rolę odgrywa wywiad lekarski: Kiedy zaczął się ból głowy? Jak mocny jest on na skali od 1 do 10? Czy wybudza w nocy? Jaki ma charakter? (pulsujący, kłujący, uciskowy) Czy nasila się po pochyleniu do przodu? Czy występuje napadowo?

Ból głowy z tyłu głowy może być związany z nadciśnieniem. Ważne jest tutaj jakiego rzędu ma Pan wartości ciśninia. Czy są to wartości ponad 200 mmHg? Ból głowy związany z podwyższeniem ciśnienia występuje głównie rano, ponieważ wtedy ciśnienie jest z reguły najwyższe i jest to ciągły ból w okolicach potylicy. Pojawia się głównie wtedy, gdy ciśnienie rośnie skokowo lub jego wartość jest bardzo wysoka. Przy bardzo wysokich wartościach ciśnienia trzeba rozważyć rozszerzoną diagnostykę i poszukać rzadkich jego przyczyn. Przy występowaniu bólu głowy w potylicy warto zawsze zmierzyć ciśnienie tętnice i jeśli jest ono zbyt wysokie, zmodyfikować jego leczenie - to może zrobić lekarz rodzinny.

Często zdarza się, że trudno jest dobrze zlokalizować ból głowy. Ból moze np. promieniować na tył głowy od zęba lub zatok. Ból związany z zapaleniem tętnicy skroniowej również może promieniować do tyłu głowy. Niektóre objawy, kóre Pan opisuje przypominają objawy towarzyszące migrenie, jednak wtedy ból jest najczęściej jednostronny i pulsujący.

Bólu głowy na pewno nie należy lekceważyć, bo może on być przyczyną poważnych chorób. W Pana przypadku na pewno bardzo ważny jest pomiar ciśnienia krwi za każdym razem, przy występowaniu tego rodzajów bólu głowy. Lekarz może też, po odpowiedniej diagnostyce, zlecić leczenie przeciwbólowe lub, w przypadku migreny, profilaktykę.