Witam!
Na ból brzucha w czasie ciąży trzeba się przygotować, ale zazwyczaj są to bóle niegroźne, ponieważ są fizjologicznym objawem powiększającej się macicy (zwłaszcza w pierwszej połowie ciąży), mogą być zarówno mniej, jak i bardziej uciążliwe. Dobrze więc się po prostu do nich przyzwyczaić i traktować je jako stan normalny. Ciężarna może podawać uczucie pełności w jamie brzusznej, tzw. ciągnięcia, szczególnie w okolicy pachwin, co związane jest z rozciąganiem i napinaniem więzadeł macicy utrzymujących ją w jamie brzusznej.
W drugiej połowie ciąży mogą pojawić się niegroźne bóle związane z ruchami płodu, odczuwane jako „uczucie bąbelkowania” czy „bolesne kopnięcia”.
Kobieta ciężarna jest narażona również na bóle brzucha nie związane z ciążą (np. niestrawność, zapalenie wyrostka robaczkowego) oraz na bóle sygnalizujące niebezpieczeństwo utraty ciąży, kiedy to jest potrzebna jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Zawsze takim stanem jest towarzyszące bólom brzucha plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Może być objawem rozpoczynającego się poronienia lub porodu przedwczesnego. Bóle stają się wtedy silniejsze, niejednokrotnie regularnie występujące co kilka, kilkanaście minut.
Następną sytuacją wymagającą konsultacji ginekologicznej są regularne, bolesne skurcze macicy i twardnienia brzucha – są to objawy rozpoczynającego się porodu zarówno o czasie, jak i przedwczesnego.
Tak jak wspomniałam, nie wszystkie bóle brzucha muszą być związane z ciążą, dlatego w razie wykluczenia takiej przyczyny należy poszukać zaburzeń na innym tle, np. zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia pęcherzyka żółciowego czy kamicy nerkowej.
W Pani przypadku należy myśleć o chorobie refluksowej przełyku lub też nasileniu objawów choroby wrzodowej, która występowała przed ciążą. Niestety, ciąża jest przeciwskazaniem do wykonania badań mogących to podkreślić. Proponuję więc wizytę u lekarza rodzinnego lub ginekologa w celu przedstawienia problemu. Leki, które może Pani bezpiecznie stosować w tej sytuacji, to leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego, tj. Reniee czy Ranigast, jednak przed ich przyjęciem należy skonsultować to z lekarzem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- 35 t. c. silny ból górnej części brzucha – odpowiada Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
- Ból i skurcze prawej strony brzucha – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Co może oznaczać ból brzucha w 36. tygodniu ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy bostonka może być szkodliwa w ciąży? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jestem w ciąży i dlaczego boli mnie brzuch? – odpowiada Lek. Karolina Dębska
- Czy leki przeciwskurczowe całkowicie zapobiegają skurczom podczas ciąży? – odpowiada Lek. Aneta Zwierzchowska
- Ból brzucha a objawy wyrostka robaczkowego – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Ból w ciąży – odpowiada Lek. Aneta Zwierzchowska
- Wynik USG jamy brzusznej do analizy – odpowiada Lek. Radosław Kalisz
- Bolesne skurcze macicy podczas chodzenia w 35 tygodniu ciąży - czy powinnam się niepokoić? – odpowiada Lek. Marta Hat
artykuły
Ból brzucha w ciąży - ból brzucha jako normalny objaw, drugi trymestr ciąży, niebezpieczny ból brzucha
Bóle brzucha w ciąży nie muszą oznaczać, że twojem
Ból podbrzusza w ciąży - etapy ciąży, oznaki poronienia, postępowanie
Ból podbrzusza w ciąży to powszechna dolegliwość,
Bóle brzucha - jakie mogą być przyczyny?
Bóle brzucha to częsta i powszechna dolegliwość, k