Bóle jajnika: czy endometrioza może wystąpić u nastolatki z torbielą jajnika?

Mam 17 lat i często odczuwam bóle jajnika. Zdarza się to kilka razy dziennie. Nasila się szczególnie podczas miesiączki, która jest nieregularna i obfita, a od pewnego czasu ból pojawia się także podczas stosunku i wypróżniania (podczas którego pojawia się krew). Postanowiłam iść na swoją pierwszą wizytę do ginekologa okazało się, że mam torbiel na obu jajnikach 5 i 7 mm. Niestety z nerwów pominęłam fakty o krwawieniu. Czy torbiele mogą być groźne? Czytałam o endometriozie, czy to możliwe, bym na nią zachorowała?

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Torbiele jajników nie muszą okazać się groźne, jednak wymagają dokładnej diagnostyki. Ważna jest nie tylko ich wielkość, ale także umiejscowienie oraz to, czy są to tzw. torbiele czynnościowe, czyli powstałe w wyniku tego, że pęcherzyk Graafa nie pęka, a ciałko żółte nie zanika. Takie torbiele zwykle zanikają same lub reagują na leczenie hormonalne.
Rzeczywiście, może zdarzyć się tak, że są to torbiele endometrialne, w takim przypadku może być konieczna operacja. Na tym poziomie niestety nie mam kompetencji, ani danych, by wypowiedzieć się na ten temat szerzej.
Proszę zaufać swojemu lekarzowi ginekologowi, udać się do niego i uzupełnić informacje o krwawieniu. On najlepiej będzie wiedział, jak pokierować diagnostyką, a potem leczeniem, by Pani pomóc.
Pozdrawiam!