Bóle jajników i krwawienie podczas jajeczkowania

Mam 35 lat, nie rodziłam, nie stosuję antykoncepcji. Od bardzo dawna mam lekkie i krókotrwałe plamienia podczas jajeczkowania, co nie jest dla mnie powodem do zmartwień. Wiem, że nie jest to coś groźnego i występuje u wielu kobiet. Niepokoi mnie fakt, iż od około roku plamienia te często przeradzają się w krwawienia i trwają nawet po kilka dni, towarzyszy temu bardzo mocny ból jajników. Byłam z tym problemem u ginekologa, badania USG nic złego nie wykazało, cytologia również jest OK - oczywiście takie informacje przekazała mi Pani doktor. Co może być powodem takiej sytuacji i czy jest to przeciwskazaniem do zajścia w ciążę? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Nieregularne miesiączki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Krwawienia/plamienia okołoowulacyjne mogą trwać kilka godzin, jednak niekiedy utrzymuja sie przez 1-2 dni. Jak Pani wie, nie stanowią one groźnego zaburzenia. Krwawienia okołoowulacyjne można rozpoznać wtedy, gdy spełnione zostaną warunki:
- badanie ginekologiczne (cytologia, badanie palpacyjne, kolposkopowe...) nie wykazało nieprawidłowości,
- dokonano monitoringu cyklu (codzienny pomiar temperatury ciała), który wykazał, że krwawienie rzeczywiście występuje podczas owulacji,
- kiedy krwawienia ustępują po leczeniu estrogenami.

Jeśli wyżej wymienione warunki zostały spełnione, to można rozpoznać krwawienia okołoowulacyjne, które nie są groźne. W innym przypadku należy szukać przyczyny - krwawienia nie są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, ale raczej inną choroba układu rodnego. Należy wykonać diagnostyczne łyżeczkowanie jamy macicy lub USG

Jest Pani pod opieką lekarza, który wykonał u Pani badania, np. USG, cytologię. Jeśli nie ma Pani do niego zaufania, może warto wybrać innego. Jednak wydaje mi się, że nie ma Pani powodów do obaw.

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty