Bolesne zaparcia w 12. tygodniu ciąży

Witam Jestem w 12 tyg ciąży niestety cierpię na bolesne zaparcia. Czy mogę w związku z tym zastosować jakieś maści, czopki które złagodzą dolegliwości? Pozdrawiam

Problem zaparć w ciąży jest bardzo powszechny i jest częściowo spowodowany zmianami jakie zachodzą w organizmie kobiety. Najlepiej jest jednak regulować te problemy naturalnymi metodami, a nie środkami farmakologicznymi. Najlepszym rozwiązaniem jest dieta obfitująca w owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Należy przy tym pamiętać o odpowiedniej podaży płynów - szczególnie, że zapotrzebowanie na nie w ciąży wzrasta. Jeżeli pomimo naturalnych metod regulowania pracy przewodu pokarmowego nie będzie Pani odczuwała żadnej poprawy jest możliwe zastosowanie parafiny lub laktulozy - ale zawsze po konsultacji z prowadzącym ginekologiem.