Bolesny i powiększony węzeł chłonny - co może oznaczać?

Witam, proszę o udzielenie odpowiedzi. Mam od paru miesięcy bolesny węzeł chłonny przy wiązadle pachwinowym z lewej strony, lekko powiększony - 19 mm. Byłam u 4 wenerologów, 2 ginekologów, każdy ogląda, maca i wysyła mnie do innego lekarza, łącznie z onkologiem, a ja nie mogę chodzić, ponieważ bolą mnie nogi, szybko się męczę, do tego od 6 tygodni mam spuchniętą lewą stopę. Opuchlizna ta wieczorem jest większa, rano mniejsza.

Moje pytanie, w jakim kierunku zrobić badanie i do jakiego lekarza się udać? Robiłam badania w kierunku boreliozy - test Elisa mieści się w normach, chlamydia minus, HIV też minus, kiła minus, mykoplazma i ureaplazma wymaz też ok. Nie wiem, co dalej? Bardzo proszę o pomoc, bo jestem bliska załamania. Mam 54 lata.

KOBIETA, 54 LAT ponad rok temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Lek. Jakub Krawczyk
38 poziom zaufania

Witam serdecznie! Objaw, który Pani opisuje nie jest charakterystyczny dla żadnej choroby, dlatego też diagnostyka tego stanu nie jest łatwa. Należy w pierwszej kolejności upewnić się z jaką strukturą mamy do czynienia. Węzły chłonne u człowieka mogą być stale powiększone i nie są wykładnikiem choroby. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy powiększenie węzła zachodzi niesymetrycznie, ma jednej stronie ciała. Częściej ma to miejsce na szyi, natomiast może zdarzyć się również w innej okolicy ciała. Z drugiej strony, struktury te wyraźnie wyczuwalne w badaniu mogą informować nas o jakiejś patologii.

Najczęściej z bolącymi palpacyjnie węzłami, które są znacznie powiększone, grudkowate i przesuwalne względem otaczających tkanek, mamy do czynienia w przebiegu różnych infekcji. W tym kontekście należy określić czy nie występują u Pani objawy toczącego się procesu zapalnego, np. gorączka. Prostą metodą weryfikacji obecności zapalenia jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, morfologii krwi i oznaczenie białka CRP-markera zapalenia. Jeśli objawy bólowe nadal będą występowały należy może udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na badanie USG, które pomoże uwidocznić co tak naprawdę jest przyczyną bólu. Czy jest to rzeczywiście węzeł chłonny, czy też inna struktura np. torbiel.

Należy zacząć od konsultacji z lekarzem rodzinnym, który może ustalić przebieg dalszej diagnostyki po bezpośrednim zbadaniu pacjenta. Fakt puchnięcia nóg może, lecz nie musi, być związany z obecnością tej zmiany. Należy ocenić czy obrzęki nie są charakterystyczne dla intensywnego trybu życia i pod wieczór mają prawo występować. Nie pisze Pani dlaczego w pierwszej kolejności wykonała diagnostykę w kierunku chorób wenerycznych, tak więc trudno znaleźć powiązanie pomiędzy chorobami przenoszonymi drogą płciową a Pani problemem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty