Brak apetytu u 2letniego dziecka

Syn ma 24 msc i nie ma czasu na jedzenie. Dziecko samodzielnie zjada 3 łyżki np. zupy po czym wstaje i zaczyna biegać. Problem w tym, że syn niedojedzony za dnia budzi się w nocy krzyczy „mniam mniam”. Za namową mamy biegam za mał ymz łyżką, by dojadł i dał nam spać w nocy. Myślę, że to zła metoda, ale nie mam pomysłu co zrobić. Problemem nie jest to, że jest niejadkiem, ale to, że nie ma czasu jeść. Proszę o radę jak usadzić malucha przy stole? A może mama ma rację i syn jest jeszcze za mały?

Większość dzieci w tym wieku jest zbyt niecierpliwa na zjedzenie pełnego posiłku, nie jest to nic nadzwyczajnego. Ważne jest aby próbować dziecko przyzwyczaić do samodzielnego jedzenia, ale jeżeli odkłada widelec i ucieka (bo już się znudziło) najlepiej jest pomóc w dojedzeniu do końca. Można spróbować z systemem nagród za zjedzenie całości. Dziecko jest już też wystarczająco duże, żeby liczyć z Panią łyżki jakie zostały do zjedzenia w ramach zabawy. Można się też uciec do zajęcia dziecka w trakcie jedzenia na przykład czytając mu książeczkę. Bardzo dobrze działa także jedzenie w grupie, dlatego doświadczenia przedszkolne pozytywnie wpływają na sposób jedzenia przez dzieci. Jeżeli cała grupa uczestniczy w tym zajęciu i dzieci obserwują się nawzajem jednocześnie uczą się, że jedzenie to też czynność sama w sobie. Dobrze jest także w domu kultywować wspólne jedzenie posiłków z dzieckiem, próbując zająć je wspólną, interesującą dla niego rozmową, a nie wyłącznie karmić dziecko. Życzę wytrwałości.