Brak apetytu u dziecka a morfologia

Witam. Moj syn jest niejadkiem . Niestety , kazda proba podania czegos nowego do jedzenia konczy sie niepowedzeniem. Syn moglby jesc jedynie suche bulki. Zrobilismy mu morfolgie. Ma dosc kiepskie wyniki. Zelaza ma bardzo malo. Lekarz pediatra zalecil komplex witamin. Ja jako mama nie umiem odpowiednio mu dobrac a porada lekarza konczy sie na uogolnieniu.Co byloby dobre dla mojego dziecka ? Moze podawac mu tran a osobano dawkowac mu zelazo i witamine C ? Jesli tak ,to co moga panstwo polecic ?

Proszę cały czas próbować podawać dziecku nowe pokarmy. Czy Pani i reszta rodziny jecie wszystko? To bardzo ważne , żeby dawać przykład. Trzeba próbować nawet do 15-tu razy podawać nowy pokarm, żeby dziecko się przekonało.
Proszę wykluczyć z menu całej rodziny bułki i wprowadzić zdrowsze pieczywo dla całej rodziny. Proszę zacząć od chleba żytniego na zakwasie, potem gdy już zostanie zaakceptowany można wprowadzić razowy lub wieloziarnisty.
Proszę podawać tran i jakiś preparat zelaza, a dodatkowo zwiększyć ilość żelaza w diecie (mięso, migdały , suszone owoce, herbatka z pokrzywy).
Przyswajanie żelaza zwiększa wit. C.

Czasami nie jest łatwo przekonać dziecko, ale sama Pani widzi, że syn nie jest zdrowy jedząc w ten sposób. Proszę się nie poddawać i porozmawiać z mężem, żeby Panią wspierał.
Proszę pamiętać, że wszyscy w domu powinni się zdrowo odżywiać, zeby dziecko miało motywację.
Jeżeli synek czegoś bardzo nie lubi , proszę się nie upierać. Lepiej postawić na produkty, co do których jest szansa , że je zaakceptuje. Nie trzeba jeść wszystkiego, żeby być zdrowym, ale na pewno dieta musi być urozmaicona. Musi mieć Pani wewnętrzne przekonanie, że to Pani wie co jest zdrowe dla dziecka i to Pani decyduje o tym, z czego składa się posiłek. Jeśli będzie Pani tego pewna to dziecko dość szybko zrozumie, że tak właśnie jest. Można ew. dać dziecku 2 surówki do wyboru, deser powinien być tylko dla tych, którzy zjedli cały obiad. W tym wypadku, proszę zwrócić ile dziecko zjada z obiadu mięsa i surówki a ile ziemniaków czy ryżu - może proporcje nie są właściwe.
Proszę poczytać, jakie produkty mają dużo żelaza i jak najwięcej ich stosować w ciągu najbliższych miesięcy, ale przede wszystkim skupić się na zmianie stylu odżywiania rodziny.

Zyczę powodzenia, w razie dodatkowych pytań chętnie odpowiem.

Pozdrawiam.

Joanna Arciszewska.